Splněný sen jako start do nového života

Opustí-li nás někdo blízký, je těžké ho nevídat v místech, kde jsme ho byli zvyklí potkávat. Nejtragičtější je ztráta dítěte, a tak se stal dům paní Lenky zakonzervovaný do časů, kdy dcera Nikolka žila. Čas se ale nedá vrátit a všichni se musí posunout dál, k tomu jim snad pomohou i designéři pořadu Jak se staví sen.

jak-se-stavi-sen-2018_po-1-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: FTV Prima

Designéry Zuzanu Schubertovou a Petra Hodana čeká nelehký úkol – dát do kupy nevelký a velmi zanedbaný interiér, vdechnout mu novou energii, ale zároveň zanechat vzpomínky na zemřelou Nikolu. „Proměna to pro nás byla emotivně asi jedna z nejsilnějších, které jsme dělali. Předem jsme věděli, co rodinu postihlo za smutnou událost, takže jsme netušili na začátku, jak celou proměnu pojmeme. Váhali jsme, zda se do některých věcí vůbec pouštět,“ říkají designéři.

Zásadním problémem domu bylo zastaralé plynové vytápění, které bylo nutné zmodernizovat. Bez toho by snad ani nemělo cenu se do interiéru pouštět. „Rodina vytápěla dům starými plynovými kamny, která navíc neměla vyústění pod okny, jak to bývá běžné, ale ještě do komína. Dům je z padesátých let minulého století, a proto se tu muselo v některých změnách postupovat hodně opatrně. Obzvláště u plynových kamen jsou navíc velmi přísné normy týkající se i vložkování komína, různých revizí apod. A vzhledem k tomu, že pro rodinu je to překvapení do poslední chvíle, veškerá výměna trubek, kamen i revize samotná musely probíhat během proměny, což hodně komplikovalo situaci. Ale povedlo se,“ pochvalují si.

Očima designérů

Celou proměnu si nyní projdeme spolu s designéry.

Dům byl hodně starý. Když zvážíte, že na vše je pouze 4,5 dne, je třeba si říct dopředu, na co stačíme a co rodině můžeme zvelebit. Nikdo z nás nechce samozřejmě zůstat koukat v den předání, že se něco nezvládlo.

Kromě nutnosti vyřešit vytápění jsme se soustředili na přání maminky udělat dceři Adélce nový pokojíček a proměnu tak, aby mohly začít nový život po smrti dcery Nikolky, Adélčiny sestry. Bylo to pro nás velmi citlivé. Velmi těžké je tvořit nový interiér po takovéto rodinné tragédii, kde se máte zbavit věcí po milovaném člověku. Snažit se, aby interiér působil nově, ale zároveň zase ne tak, že jsme z něj vytěsnili vzpomínky na Nikolku.

Nový směr v moderním stylu

Proměnu jsme ladili do moderního stylu, a to hned z několika důvodů. Byt je hodně malý, bylo tedy třeba ho zařídit spíše méně, použít nábytek s čistými liniemi a nevnášet sem příliš mnoho věcí. Jakýkoli masivní nebo zdobný nábytek by zkrátka nebylo kam dát a byt by působil zahlceně.

Druhým důvodem je to, že dcera Adélka je mladá a přála si moderní interiér. Paní Lence jsme kuchyň zařídili také moderně a svěže, jelikož doma tráví většinu času. Obě místnosti tak stylově hezky navazují.

Zelená pro dobrou náladu

Pro celkové osvěžení a propojení místností jsme jako podlahovou krytinu zvolili marmoleum v limetkově zelené barvě, což se zdá být hodně odvážné, ale naopak – celý interiér to hodně osvěžilo a s použitím bílého nábytku vznikla zajímavá a světlá kombinace, která oproti původnímu tmavému, až ponurému zařízení bytu působí hodně povzbudivě.

Zajímavé v obou místnostech je i stínění oken. Zvolili jsme rolety typu „zebra“, kde si můžete sami navolit, kolik světla do interiéru vpustíte. Velmi také prospěly celé proměně nové dveře v bílé barvě s elegantním prosklením.

Malý pokojík ve velkém stylu

Krytina v dětském pokoji je ze sametového vinylu, který má vlastnosti klasického vinylu, ale navíc je velmi příjemný na dotek, působí tepleji a velmi dobře se udržuje. Adélka má ráda šedou barvu, její pokojíček jsme tedy ladili do bílo-šedé barevnosti z hořčicově žlutými doplňky, abychom jí opět do interiéru vnesly trochu optimismu.

Kvůli malému prostoru jsme volili vyšší postel, která je vyrobena z palet, a pod ní má Adélka nové skříně. Zároveň si přála velkou postel, dali jsme jí tedy do pokojíčku žlutou rozkládací sedací soupravu na každodenní spaní. Když tedy Adélka bude chtít, sedačka jí může sloužit jako takový malý obývací prostor nebo si ji může rozložit v plnohodnotné dvoulůžko.

Adélce také vadilo, že nemá dostatek prostoru na učení. Nechali jsme jí tedy vyrobit velký pracovní stůl, kam se vejde i se svou kamarádkou, a obě tak mají i dostatek úložného prostoru na učení.

Premiéru závěrečného dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 16. dubna ve 21.30 na Primě.

13.4.2018 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist