Spirálová tráva Moraea tortilis – zajímavá novinka v pokojovkách

Moraea tortilis neboli spirálová tráva je zajímavě rostoucí cibulovitá rostlina známá pro své velmi neobvyklé a ornamentální zakroucené a složené listy, které se podobají spirálám. Původem je tato rostlina z oblastí Namibie v Jižní Africe.

Rostlina

Moraea tortilis je vytrvalá, sucho tolerující rostlina. V kultivaci může být rozšířena v dobře propustné půdě a na slunné poloze. Cibule obvykle doroste až do 2,5 cm v průměru, z jejího středu vyrůstá několik kroucených až kudrnatých listů, které vyrostou až 15 cm dlouhé. Šťavnaté a lesklé listy Moraea tortilis jsou světle zelené poskytující krásné zázemí pro své bílé nebo fialové, případně modré květy, které se objevují od jara až do pozdního léta. Květy jsou obvykle krátkodobé, ale rozhodně přidávají celé rostlině na kráse a zajímavosti.

Původ

Moraea tortilis je druh pocházející z Namaqualand, oblasti v Namibii v jižní Africe, kde se často vyskytuje na křemencových plochách. Má modré nebo bílé krátkodobě kvetoucí květy, které v místní krajině poskytují potravu hmyzu, zvláště včelám, jako jedny z mála zde kvetoucích rostlin.

Pěstování

Moraea tortilis je vynikající okrasná pokojová rostlina vhodná pro pěstování v květináčích nebo závěsných koších. Mohlo by se zdát a název tomu napovídá, že se jedná o trávu, ale ve skutečnosti to tráva není. Je to cibulovina, vytvářející pěkný růstový efekt, hodící se pro pěstování v nízkých nádobách a kontejnerech. Moraea tortilis může být pěstována jak v interiéru, tak i venku za předpokladu, že se jí dostává dostatečné množství slunečního záření, mírné a pravidelné zálivky odstátou vodou a granulované pěstební směsi.

Rod Moraea

Rod Moraea lze rozdělit do pěti skupin: Galaxia, Gynandriris, Hexaglottis, Homeria a Moraea. Skupina Homeria, ktera byla kdysi považována za samostatný rod v čeledi Iridaceae (kosatcovité) je nyní součástí rodu Moraea. Existuje asi 32 druhů této podskupiny, původem z jižní Afriky. Mají dlouhé úzké bazální listy, někdy jen jeden a velké žluté, růžové, oranžové, nebo bicolorní květy složené ze šesti poměrně stejných plátků. Listy některých druhů mohou být jedovaté. Nejsou to rostliny, u kterých hrozí nebezpečí, že se stanou invazivními. Není tedy třeba se obávat zavlečení a přespřílišného růstu našich v klimatických podmínkách. Ačkoli květy Moraea tortilis vydrží jen den nebo dva, některé další druhy produkují květy s dlouhodobým kvetením.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: lieoftheland.com, banggood.com, hdqwallpaper.com, tried-and-true.com, thelovelyplants.com, indulgy. com, bihrmann.com, my.gardenguides.com, telosrarebulbs.com, chla.com.cn, blog.xuite.net, chineseturtle.com, item.taobao.com.

26.1.2015 12:56

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist