Špatné světlo v dětském pokoji může dítěti zkazit zrak

Co může dětem v jejich pokojích zpříjemnit život? Samozřejmě základem je prostor, který dětskému pokoji věnujete. Barvy a nábytek. Ale svou velkou roli hrají i materiály na podlaze, stěnách, dále pak doplňky a dekorace. Velkou úlohu má osvětlení. Je základním předpokladem pro vnímání okolí.

1fo141573479__fo204165095_xl_fo204894436_kidsroom_print-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Pixers

Světlo je v dětském pokoji dáno umístěním stavby v terénu a postavením domu vzhledem ke světovým stranám. Také záleží na počtu oken a dveří. I když je ale oken i světla přes den dost, večer se setmí v každém pokoji. Pak je potřeba umělé osvětlení. Jaké je ale ideální?

Osvětlení by určitě nemělo být jen jedno. Hlavní zdroj světla by měl být na stropě. Ten poskytne dítěti hlavní hladinu osvětlení, aby se dobře orientovalo v prostoru. Pak existují světla lokální, která osvětlí konkrétní místa jako je pracovní stůl nebo postýlka. Taková světla pak zdůrazňují soukromí.

Když se vám podaří dobře sladit hlavní a vedlejší světla, předejdete tak budoucím možným potížím se zrakem, které by se jinak u vašeho potomka mohly objevit. I když nároky dětí na osvětlení se mění s věkem.

shutterstock-332735429.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co dítě ve kterém věku potřebuje osvětlit?

  • kojenec: stačí mu trocha rozptýleného světla nad postýlkou a přebalovacím pultem
  • batole: světel už má být víc a musejí být mimo dosah dítěte, aby se neporanilo nebo světla nerozbilo, nesmí dítě oslňovat, když se do nich zespoda podívá, doporučuje se osvětlit úložné prostory směrovým svítidlem nebo LEDkou, pak může být dítě samostatnější a uklízet si své věci, když na to dobře uvidí
  • předškolní děti a školáci: světlo se stává zásadním, hlavní je lampa na pracovním stole, nesmí oslňovat, musí být stabilní a nemá překážet, vhodné je proto třeba nástěnné osvětlení, pravákům musí svítit zleva, levákům z opačné strany, jinak by si při práci stínili, důležitá je i lampička na nočním stolku, ani ta nesmí působit rušivě a musí poskytnout dostatek světla na čtení

Jak vypadá ideální podlaha do dětského pokoje?

Na podlaze dítě stojí nebo se jí jinak dotýká v podstatě neustále, proto je to důležitý kontakt s interiérem jeho pokoje. Výběr podlahových krytin je proto hodně zásadní. Hrají v něm roli hlediska bezpečnostní, zdravotní, užitková a estetická. Podlaha v dětském pokoji by ideálně měla být: teplá, měkká, omyvatelná a zdravotně nezávadná. Třeba dřevo nebo korek jsou přirozeně teplé materiály, jsou omyvatelné a nedrží špínu. Navíc působí útulně a nekloužou.

Co koberce? Celoplošné koberce nejsou do dětských pokojů vhodné. Zachycují totiž prach a roztoče. To abyste luxovali každý den. Oproti tomu menší kusový koberec s protiskluzovou podložkou je značka ideál.

shutterstock-358101308.jpg

Zdroj: archiv redakce

Plastická omítka ani tapety do dětského pokoje nepatří

Stěny v pokojích našich nejmenších by měly být omyvatelné a otěruvzdorné. Plastické omítky a tapety sice mohou být velice krásné, ale dítě se o ně může zranit a mnohem snadněji se v nich množí roztoči. Normální tapety už nehrozí zdravotními problémy, ale často jsou tak výrazné, že dítěti hrozí, že jeho pokoj bude kýčovitý. S tapetami se prostě musí opatrně.

Prožívají renesanci a na trhu je jich veliký výběr. Proč ne, tapety v pokojíku být mohou, ale nejlépe ne na celé ploše, jen někde a je nutné je vhodně doplnit nábytkem, výzdobou apod. Potapetujte tedy jen jednu stěnu nebo třeba jen jeden prvek v pokoji.

shutterstock-47067151.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pocit domova dotváří doplňky a dekorace

Ať už do pokojíku svým dětem pořídíte kreslicí tabuli, vyzdobíte ho rodinnými fotografiemi nebo tam dáte prolézačku, všeho s mírou. Dětem by stále mělo zbýt dost prostoru na volné hraní, spaní, práci a ukládání věcí.

Do dětského pokoje klidně patří i kytky. Ale tady se rodiče musejí mít na pozoru. Některé květiny jsou jedovaté, jiné děti mohou dráždit a vyvolávat alergie. Jsou ale i takové, které naopak pomáhají. Běžně květiny zvlhčují vzduch, zachytávají prach, existují i takové, které zachycují i uvolňující se formaldehyd z nábytku, čímž čistí vzduch. Navíc všechny rostliny na děti působí pozitivně a vedou je k zodpovědnosti, pokud se o ně starají.

Foto: shutterstock.com

10.7.2020 11:20 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist