Spánek jako v bavlnce, nikoliv na hrášku

Pořizujete do ložnice novou postel, ale už se nechcete spokojit jen s líbivým designem? Pokud si chcete v noci opravdu odpočinout a nevstávat rozbolavělí a rozespalí, budete muset do svého lože zainvestovat více, než jste možná byli zvyklí. A také budete muset pořádně zapátrat na trhu, než najdete produkt, který bude vyhovovat právě vám. Ale věřte, za tu námahu to stojí!

Uvědomte si, že nejen rám dělá postel postelí. Mnohem důležitější pro váš spánek je totiž i rošt a matrace. Pokud obojí zvolíte dobře, máte na několik let vystaráno a zdravý a pohodlný spánek už nebude tím, co vás obchází obrovským obloukem.

Nebojte se investovat více

Cena kvalitní postele s matrací i roštem se pohybuje od desíti do dvacíti tisíc korun. Zrovna v tomto případě, kdy jde o zdravé spaní, ale odborníci rozhodně nedoporučují šetřit, proto se nerozpakujte a klidně se s čistým svědomím práskněte přes kapsu. Sami potom svoje rozhodnutí oceníte.

Nebojte se v prodejnách poradit s odborníky. Vysvětlete jim, jak se vám nejlépe spí a co všechno vám vyhovuje či naopak. Navštivte i prodejny zdravého spaní, kde vám na míru vyrobí matraci přesně podle vašich představ.

Nepodceňte velikost

Kromě vhodné matrace a roštu je třeba zvolit i správnou velikost postele. Jistě jste si všimli, že u babiček na vesnicích jsou postele o něco kratší, protože lidé bývali dříve menší, a proto zbytečně neplýtvali dřevem na obrovská letiště.

Dnes se délka postelí pohybuje kolem dvou metrů a základní velikost by proto měla být minimálně o 25 centimetrů delší než je osoba na posteli ležící. Klasická šířka se pohybuje kolem 80 centimetrů, vyrábějí se ale i postele široké jeden metr.

Co se týče výšky, postel by měla dosahovat 45 až 55 centimetrů, pro starší lidi není problém koupit postel ještě vyšší, aby se jim na ni dobře lehalo.

Vhodné polštáře a přikrývky

I letiště někdy bývají široká až dva metry, a i když na vás na první pohled působí až příliš mohutně, nebojte se takovou postel už v obchodě vyzkoušet. Sami budete překvapeni, kolik pohodlí taková velikost skýtá. A v noci se pak můžete jen rozkošnicky válet!

A teď ještě dokoupit vhodný polštář a přikrývku. I na těchto dvou spacích pomocnících závisí celá kvalita vašeho odpočinku. Proto by bylo škoda, aby na kvalitní a výborně vybranou postel přišel jen obyčejný polštář. To by vaše investice do zdravého spaní mohla nakonec opravdu přijít vniveč.

Martina Tlachová
Foto: Marttan, Nábytek Jičín, Lattoflex, Domestav, Semi-nábytek

7.8.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist