Spa House ve Fukušimě – bydlení plné relaxace a harmonie s přírodou

Japonská architektura opravdu nezná hranic. Nejprve je to extra malý dům, pak extra velký dům, jednou dům v oblacích a pak zase dům pod zemským povchem. Co to bude tentokrát? No přece SPA dům, který umí vyléčit lidskou duši.

Tento překrásný výsledek harmonie architektury a přírody má na svědomí japonský designér Yomogino Ryokan. Projekt, umístěný v prostředí zemětřesením zničené přírody ve Fukušimě, byl uskutečněn na počest obětem hrozné katastrofy a jeho stavba trvala pouhých 5 měsíců.

Hlavní doménou této úchvatné stavby je samotný pobyt v ní. Jde o skutečnou harmonii těla a mysli s přírodou, která vládne všemi mocnými živly. Krása samotného domu tkví pak především v otevřeném prostoru a zrcadlových plochách, které dokonale odrážejí úchvatné scenérie přírodních panoramat.

 

Budete mít zkrátka pocit, že se při procházce dřevěným atriem až neuvěřitelně prolíná vaše duše s přírodou. Všechny materiály, požité v této budově jsou zcela ekologické a vskutku důmyslně zvolené. Ohromné prosklené stěny pak dodávají interiérům zvláštní osvětlení denním světlem, když paprsky slunce pronikají mezi listy stromů.

Skutečnou magií hry světla a stínu je pak přímočaré kolmé umístění bazénu, jehož klidná plocha se odráží jak na zrcadlové stěně tak na prosklené zdi, která tvoří obrovské okno do přírodního lesa s výhledem na překrásné vrcholky japonských hor.

Geometricky řešené stopní vrypy jsou zpravidla na sebe vzájemně kolmé v ostrých úhlech takže tvoří zajímavé obsedantní obrazy, připomínající vrcholná díla kubismu.

Díky dřevěným podlahám, které střídají podlahoviny z tvrzeného plastu podobajícího se sklu si chvílemi připadáte, jako byste se procházeli v domě v korunách stromů. Opět musíme tedy smeknout pomyslný klobouk před japonskou architekturou.

Lucie Sýkorová

Foto: nykyinen.com, archdaily.com, world-architects.com, openbuildings.com, forum.skyscraperpage.com

13.2.2015 12:44

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist