Domů > Rekonstrukce > Soutěžní rekonstrukce: Netradiční bydlení v bývalém výměníku
Soutěžní rekonstrukce: Netradiční bydlení v bývalém výměníku
Vytvořit si bydlení podle vlastních představ je snem mnoha lidí. Monice Šubrtové se tento sen vyplnil, když se jí podařilo zakoupit netradiční prostor, který původně sloužil jako prádelna a výměníková stanice. V něm se jí pak podařilo navrhnout a následně i vybudovat překrásný loftový ateliér.
Před pár lety jsem se vrátila z ciziny a začala jsem se s bratrem poohlížet po nějaké dostupné možnosti samostatného bydlení. Bratr očekával v té době s manželkou prvního potomka a já toužila po ateliéru se zázemím pro moji budoucí rodinu. Jelikož mým snem bylo vždy loftové bydlení, mou pozornost přitahovaly samé nekonvenční prostory.
Nebylo zas tak jednoduché něco takového sehnat, až se podařilo najít budovu, která původně sloužila jako prádelna k přilehlým panelákům a jako výměníková stanice. S bratrem jsme si objekt rozdělili na dvě části a já začala budovat své netradiční bydlení.
Jakožto výtvarnici mi nedělalo problém si v úplných počátcích celou budovu představit již v novém kabátě a to i přesto, že to v první fázi jen zdánlivě připomínalo prostor k bydlení. V první řadě se museli vyřezat a odstranit obrovské bojlery, zbourat příčky a pak se začalo s pracemi skoro stejnými jako na novostavbě, což mi vyhovovalo.
Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:
Stavba příček, kanalizace, rozvody elektriky, vody, topení, podlahy, stropy… Přistavění obytné předsíně bylo nutností pro umístění technického zázemí jako kotle, rekuperace, pračky a jednu samostatnou toaletu navíc. Zároveň tam vzniknul prostor s posezením u velkého francouzského okna, které v létě velmi příjemně propojuje interiér s exteriérem.
Interiérový design mě vždy zajímal, takže jsem si předem vytvořila návrh rozvržení místností. Mám ráda vzdušné prostory, proto jsem nechala kuchyň propojenou s jídelním koutem a obývacím prostorem. Přičemž jídelní kout je od obýváku opticky oddělen nízkou příčkou, která slouží jednak jako podstavec pro sochu, ale zároveň i jako panel pro televizor ze strany pohovky.
Původně jsem stropy prostoru chtěla nechat v původním stavu, což byla betonová žebra, ale nakonec se kvůli rozvodům rekuperace musely udělat sádrokartonové podhledy. Díky vysokým stropům jsem mohla využít prostor nad sníženým stropem koupelny a vytvořit tam multifunkční prostor (přespání návštěv, úložný prostor), ke kterému vede schodiště z ateliérové místnosti.
Plánovaný rozpočet rekonstrukce byl velmi omezený a idealistický 300 000,-Kč, právě kvůli financím se rekonstrukce vlekla skoro 3 roky. Konečný rozpočet se navýšil o 100 000,-Kč. Velká část věcí se dělala svépomocí a to díky mé skvělé rodině. Stále ještě některé věci postupně dolaďuji.
Čtěte také:
Soutěžní rekonstrukce: Rekonstrukce bytu v Modřanech
Soutěžní rekonstrukce: Krásný obývací pokoj s barovým pultem
Soutěžní rekonstrukce: Kompletní rekonstrukce zanedbaného bytu
Bc. Šubrtová Monika, Karlovy Vary