Soukromá džungle, pracovna i wellness. Kolik zaplatíte za zimní zahradu svých snů?

Vhodně zařízená a vybavená zimní zahrada zajímavě rozšíří váš životní prostor. Může být vaším stálezeleným útočištěm a druhým obývákem pro trávení volných chvil uprostřed přírody. Nabídne posezení v křesle s oblíbenou knihou nebo neotřelé stolování. Jak ji zařídit? Poradíme vám!

zimni-zahrada-3-1100x618.png Celá galerie 26 Zdroj: shutterstock.com

Typická součást šlechtických sídel a bohatých domů se vrací do módy v nové, moderní podobě. Dnes už se v zimních zahradách nepěstují citrusy, ale slouží jako soukromé wellness, pracovna i dětský koutek. Záleží jen na vašich potřebách, fantazii a hlavně finančních možnostech.

Jak na zimní zahradu svépomocí

Nejlevněji si zimní zahradu samozřejmě postavíte svépomocí. Pokud nejste nároční a bude vám stačit malý přístavek s několika květináči a posezením nebo jen zastřešujete venkovní verandu, možná nebudete potřebovat ani stavební povolení. To je ale samozřejmě potřeba si předem zjistit na příslušném stavebním úřadě! Cena takové zimní zahrady se pak většinou rovná ceně materiálu, který k jejímu vybudování zvolíte.

O poznání snadnější, ale samozřejmě i finančně náročnější je pak možnost takzvané stavebnicové zimní zahrady. Jde většinou o prefabrikované prosklené hliníkové konstrukce, které si sami smontujete, anebo si instalaci zaplatíte přímo od dodavatele. Tyto stavebnice mívají už předem dané rozměry i funkce a vybíráte si už kompletní návrh. Podle rozměrů a typu půdorysu se ceny většinou pohybují v řádech desítek tisíc korun. Větší nebo složitější modely pak mohou přesáhnout i statisícovou hranici.

Ani to ale často nebývá konečná cena. Někdy je třeba doplatit například zhotovení základové desky, posuvných dveří nebo třeba střešního okna na přání. A pak jsou tu samozřejmě náklady za kompletní vybavení zimní zahrady podle účelu, kterému má tento zimní zahrada sloužit.

Řešení pro náročné

Pokud jste náročnější a chcete si luxus zimní zahrady užívat naplno, můžete přijít i s vlastním návrhem. Z venkovní verandy nebo kusu zahrady si můžete nechat vybudovat další plnohodnotnou část vašeho domova, kterou budete moci využívat bez omezení po celý rok.

Čtěte také:

Přitom dnes už dávno neplatí, že do zimní zahrady patří jen exotické rostliny a pohovka pro odpolední čajové dýchánky. Lidé si například nechávají do luxusních přístavků s výhledem do zahrady instalovat třeba saunu s vířivkou, soukromou posilovnu, koutek pro děti s hračkami, dokonce i místo pro home office nebo odpočinkový kout ve stylu japonských zahrad.

Fantazii v podstatě klade meze jen váš finanční rozpočet. Ceny zimních zahrad na zakázku se zpravidla vypočítávají individuálně. Obecně ale můžeme říct, že se pohybují o řád výš, než ty stavebnicové. Většinou tedy jde o statisíce korun. A zatímco nejzákladnější skládačkový obdélníkový model můžete pořídit třeba už za 40 000 korun, rozsáhlejší zimní zahrada ze dřeva vás může klidně přijít i na milion.

Příklady cen vybavení a doplňků zimních zahrad:

  • střešní nebo sklopné okno: 10 000 Kč
  • dveře otevíravé: 20 000 Kč
  • zahradní posezení: 5–10 000 Kč
  • mobilní vířivka: 10–50 000 Kč
  • živá palma: 2–17 000 Kč
  • venkovní orchidej: 300–1000 Kč

Jak by taková zimní zahrada mohla také vypadat, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist