Soudobý český design získal uznání v USA

České design studio NOVAGUE získalo osmé místo na soutěži Green Gadgets v USA. Primárním motivem vzniku a zadáním pro soutěžící jsou ekologická témata a úspora přírodních zdrojů. NOVAGUE zaujalo porotu houpacím křeslem „Move Your Energy“, které umí napájet své vlastní osvětlení, čtenářkou či jinou lampu, také mobilní telefon, laptop a nebo cokoliv chcete.

Využívá se zde velmi jednoduchý princip. Houpání je nejen příjemné, ale současně je to pohyb, který stačí využít a lidově řečeno mu do cesty postavit např. klasické dynamo. Pak je potřeba, aby takové dynamo houpajícího přiliž nebrzdilo a aby také nerušilo celkový vzhled houpacího křesla. Nic z toho se v případě Move Your Energy neděje a studiu NOVAGUE tak patří plné uznání za naplnění podstaty pojmu „designování“ do vítězného konce. Jedna věc je totiž estetická kvalita a druhá, nedílná strana mince, je hodnota užitná. Obojí by mělo být v symbióze. V současné době, tedy v době mající cca již 20 let trvání, ale architektura a design získává ještě jakýsi třetí rozměr, čili jakou si pomyslnou třetí strana mince.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Třetí strana mince

Na jedné straně pohledová kvalita či chcete-li estetika a na straně druhé pak užitná hodnota, čili zjednodušeně „praktičnost“. Na křesle se tedy musí dát dobře sedět a současně by mělo takové křeslo i dobře vypadat. Dobře sedět, to znamená vyhovovat požadavkům zdravotním a požadavkům na pohodlí. Z druhé strany je pak sporná „estetická kvalita“, o jejíž úrovni se můžeme všichni dohromady přít a hledat hranici, za kterou už třeba právě křeslo přestává být hezké a stává se ošklivé. A třetí, v současné době zcela nepostradatelnou stranou mince,  je její ekologie. Ekologicky empatický, ekologicky uvažující design a architektura se stává standardem a nebo lépe řečeno samozřejmostí. Pokud je tedy design „aktuální“, tzn. reagující na současnou dobu a přinášející odpovědi na současné otázky, pak je (měl by být) ekologický. A  Move Your Energy tomuto trendu vyhovuje. Chief designer studia NOVAGUE Petr Novák komentoval vznik křesla jasně: „koncept křesla Move Your Energy chce vyvolat veřejnou diskuzi o tom, jak si i v budoucnu udržet energetickou soběstačnost a jak by se dala energie ušetřit, kdyby si ji lidé vyráběli sami – a to třeba i takovým nenásilným způsobem, jakým je lenošení v houpacím křesle“.

Křeslo Move Your Energy zaujalo pozornost také Franka Minnaerta, který je kreativním ředitelem design festivalu s ekologickou tematikou Transclimatic. Festival se letos ve dnech 1. až 16. srpna koná v australském Sydney a Move Your Energy  tak osloví své publikum i z druhé straně světa.

Red.
Foto: NOVAGUE

22.7.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist