Současný interiér zařízený v boho stylu neznamená nevkus, ale spíš nedbalou eleganci

Myslíte si, že boho styl nepodléhá skoro žádným pravidlům a je v něm všechno dovoleno? Máte v podstatě pravdu. Přesto vás možná překvapí, že i boho styl může mít několik podob. Přečtěte si, které to jsou.

boho-styl-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: shutterstock

Co je to boho styl?

Boho je zastřešující termín pro interiéry s eklektickou směsicí textur, vzorů a materiálů.

Název toho stylu souvisí jak s termínem Bohemia, označujícím střední a východní evropské země, tak bohemian neboli bohém, bohémský. To byli lidé, kteří většinou žili nekonvenčním, dokonce často i kočovným životem a inklinovali k němu často osoby umělecky založené.

Bohémský styl byl také spojován v 60. letech minulého století s hnutím hippies. Po tzv. květinových dětech v něm zůstaly barevná pestrost, rostlinné motivy, hravost a nespoutanost.

Jinými slovy je v něm všechno dovoleno. Nezáleží na tom, jestli máte moderní nábytek a retro dekorace nebo jestli doplníte rustikální vybavení doplňky ve stylu etno nebo vintage. To všechno záleží jen na vás a na vaší představivosti.

Africké boho

Hodně lidí si pod boho stylem představí jasné barvy, výrazné ornamenty především na nábytku a textiliích a kovové dekorace, jako jsou například hlavy zvířat či bohů. Neodmyslitelně sem patří různé lucerny, výrazně barevné polštáře, taburety a koberce, které slouží k sezení a „povalování se“ na zemi.

Evropské boho

Životní styl v Evropě se od toho afrického samozřejmě liší a dá se říci, že je v mnoha aspektech „střízlivější“. Evropské boho je tedy o poznání jemnější, barevné kombinace jsou umírněnější a je na něm přece jen patrný uvážlivější přístup k vybavování interiéru, přestože se snaží budit dojem, že je spontánní.

Pro evropský boho styl je charakteristický nábytek v retro stylu, rustikální korálkové závěsy a osobité až svérázné obrazy, plakáty a tapety na stěnách. Dále je pro něj typické vrstvení polštářů a přehozů a textilie s výraznou strukturou.

Západní boho

Jak již bylo zmíněno, v 60. letech minulého století nastalo výrazné oživení díky hnutí hippies. Jeho příznivci vyznávali volnou lásku, život v komunitě a snažili se ignorovat nudný svět pravidel a autorit. Západní boho styl si potrpí na přírodní materiály, textilie potištěné výraznými vzory, které jsou vícebarevné, a samozřejmě ani tady nechybí taburety, koberce a velké polštáře, které nahrazují sedací nábytek.

Moderní boho

A jak to vypadá s boho stylem teď? Současnému boho stylu samozřejmě nechybí původní charakteristické rysy, ale přece jen tam dochází k určitému posunu, který zřejmě souvisí se všudypřítomným minimalismem. Takže převládají bílé zdi a světlé podlahy, proutěný nábytek a rostlinné či zvířecí motivy jak na textiliích, tak na dekoracích a obrazech, případně tapetách.

Polštáře a koberečky se vyznačují o něco umírněnější paletou barev a výzdoba bývá různorodá od vintage přes etno styl až po modernu.

17.7.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist