Současné trendy ?

V období např. před sto nebo třemi sty lety by nebylo těžké odpovědět na otázku pátrající po aktuálním tvarosloví a výrazu obytného interiéru. Životní styl a veškeré umělecké či umělecko řemeslné aktivity, měly svůj jasný sloh. Tím posledním byla secese, která na přelomu devatenáctého a dvacátého století určovala tempo, rytmus i výraz každodenního života. Dnes nic takového neexistuje. Dovoleno je vše, výstřelky, historizmus, moderna, retro, pop art, vše je v nějakých souvislostech nějakým způsobem aktuální. Co si tedy vybrat ? A podle čeho?

118166-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

I v tomto relativně bezbřehém kotli nekonečné nabídky, mnohosti stylů a forem je možné získat poměrně snadnou orientaci a pevný bod. A tím je vlastní vkus kultivovaný nějakou autoritou. Pokud někomu vyhovuje tradiční řešení, není jediný důvod, aby si po vzoru módních časopisů pořizoval nějaký extravagantní interiér, který sice může fungovat jako stavovský znak, podobně jako off road nebo švýcarské hodinky, ale jinak je pro svého uživatele bez dalšího užitku, asi jako ono zmíněné terénní auto na asfaltové silnici. Interiér, nebo možná lépe řečeno obytný prostor, je místem, kde bude jeho uživatel žít. Bude v něm odpočívat, setkávat se s rodinou a realizovat tak své nejzákladnější sociální a intimní potřeby. Volba správného vybavení bytu či domu sice není fatální záležitostí ve smyslu otázky života a smrti, ale měla by se mu věnovat náležitá péče asi jako někomu, kdo může výrazně ovlivnit kvalitu zmiňovaného života.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

A co tedy?

Zní to možná velmi zvláštně, ale doporučujeme navštívit např. uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. V jeho expozici a knihovně je možné nalézt spoustu fyzického i fotografického a jiného materiálu, které dovolí vytvořit si při troše fantazie představu o tom, zdali právě v tom či onom interiéru by byl život snadno představitelný, příjemný, inspirativní atp. A jaký interiér tedy vnímá jako „ten správný a dnešní“ odborná veřejnost? Prohlédněte si přiložené fotografie.

Jaroslav Zákolanský

foto firem: Cappellini, Gervasoni, Frighetto, Trressera, Arc Linea

1.5.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist