Sokolovsko jako česká riviéra? V jednom z nejchudších krajů vyroste luxusní letovisko

Osm let trvalo, než se ze zatopeného lomu stalo největší umělé jezero. Napouštění bylo dokončeno v roce 2016 a nyní byly představeny plány na využití jeho okolí. Vznikne tu nová čtvrť i rekreační oblast, která chce využít skvělou dostupnost z Prahy i Bavorska.

a8000_vizualizace-07_bydleni_nad_jezerem-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Studio A8000

Plánované území se nachází severozápadně od města Sokolov na území měst a obcí Svatava, Habartov, Chlum, Svaté Maří, Bukovany a Citice. Zatopením lomu Medard – Libík vzniklo jezero o rozloze 500 hektarů, které se tím pádem stalo největším umělým jezerem v Česku. Nedaleko leží také lom Jiří čítající 1300 hektarů, který by v budoucnu mohl být rovněž zatopen a proměněn na přívětivou vodní plochu.

Nové plány využitím bezprostředního okolí jezera Medard mají pomoci celé oblasti Sokolovska, které se dlouhodobě potýká s odlivem obyvatel a dalšími problémy.

Soutěž na urbanistickou studii získalo architektonické studio A8000 s.r.o., jehož vize je velmi blízká představám zadavatelů soutěže. Svou roli hrál také fakt, že studio A8000 vytvořilo úspěšnou studii na lokalitu Lipenské přehrady.

„Krásno, ale i funkce, ekonomika, ekologie a koncept smart green lokality, demografie a sociologie jsou klíčové pro zdárné budování kvality života území. Okolí jezera Medard je obrovskou příležitostí pro rozvoj celého Karlovarského kraje. Jiná zatopená jezera, jako je například Milada v Ústeckém kraji, byla vždy řešena především pohledem krajinářské architektury a jako místo k rekreaci. Na tu samozřejmě myslíme také. Uvědomujeme si ale, že vyvážená kulturní krajina přináší nový život do lokality, který Sokolovsko potřebuje. Pro náš návrh byla klíčová především práce s daty a analýza toho, co je nejlepší z pohledu celkové transformace a investice. Jen tak se může místo rozvíjet skutečně zdravě a efektivně,“ vysvětluje architekt a zakladatel ateliéru A8000 Martin Krupauer.

6 základních bodů proměny okolí Medarda

V minulosti byly v okolí nového jezera několik obcí a právě návrat stálých obyvatel patří k hlavním pilířům studie na jejímž základě bude vytvořen územní plán. Jeho naplnění bude trvat dlouhých dvacet let, ale první změny revitalizované krajiny zaznamenáme již brzy po třech letech.

1. Břeh jezera pro všechny

Příroda a volný břeh jsou pro všechny. Právě tak zní první pilíř rozvoje lokality. Zůstane nezastavěný a nabídne pěší a cyklistickou stezku. Uvažuje se o vyhlídkách na jedinečnou krajinu zachovaného přírodního rázu.

2. Město, přístav a bydlení na vodě

Nová městská čtvrť Město „Přístav“ využívá východní břehy jezera a již připravené terénní a břehové úpravy či dopravní infrastrukturu. Nabízí pestrou škálu bydlení včetně plovoucího bydlení. Chybět nebude marina, přístav, náměstí, molo a pěší promenáda s kvalitním veřejným prostorem, solitérními stromy a stromořadím i živým obchodním parterem.

Městys Svatava a město Sokolov se novou zástavbou zvanou „Přístav“ pomyslně dotknou svého jezera. Atraktivní nábřeží s promenádou a přístavem navodí úchvatnou atmosféru pro vznik výjimečného sídla na pobřeží jezera Medard.

Bydlení na vodě se pak stane iniciátorem a pozitivní vlajkovou lodí celé proměny. Právě zde mohou proběhnout první úpravy v rámci etapizace komplexního projektu. První změny by mohly být vidět už do tří let.

3. Dům „Ostrov“

Třetím pilířem je Dům „Ostrov“. Ten představuje symbol transformace a revitalizace lokality jezera Medard, ale i celého Sokolovska a strukturálně postižených oblastí severních Čech. Moderní technologicky inteligentní budova 21. století doslova roste z vody. Objekt je totiž založen zhruba 16 metrů pod hladinou jezera. Nacházet by se zde mohlo například vědecké pracoviště zabývající se přeměnou hnědouhelných pánví, ale i ubytování, bydlení či kanceláře.

4. Bydlení nad jezerem

Nabídne individuální bydlení, které je možné realizovat krok za krokem ještě před samotným naplánováním proměny celé oblasti. Návrh šikovně využívá hrany teras i samotné terasy, které vznikly původní těžbou při pohybu rypadla. Domov s úchvatnými výhledy na jezero a hřebeny hor v pozadí.

5. Sport a rekreace

Chybět nebude ani sportovně-rekreační zóna ležící v místě setkání současné i budoucí zástavby, dopravní infrastruktury a regionálně turistického koridoru kolem řeky Ohře. Snadno si zde lze představit zázemí pro loděnici, jachting či kiting.

6. Smart lokalita

Udržitelnost je v dnešní době nevyhnutelným úkolem, před kterým stojí architekti. Návrh počítá s fotovoltaickou elektrárnou, vodní přečerpávací elektrárnou, jež dokáže akumulovat přebytečnou energii jak z fotovoltaické elektrárny, tak veřejné sítě, větrnou elektrárnou a agrovoltaikou.

28.2.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist