Sofistikovaní pomocníci v kuchyni: dřezy a baterie

Dřezy a baterie k sobě odmyslitelně patří. Proto jsou často dodávány jako set ve stejné povrchové úpravě a barvě. K jejich výrobě se používají různé materiály. Kromě stále velmi rozšířeného nerezu jsou to stále populárnější granit, keramika nebo umělý kámen.

1grohe-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Grohe

Už dávno nejde o mytí nádobí

Původní úloha kuchyňského dřezu, kterou bylo mytí nádobí, je už překonána díky myčce. Přesto však se bez dřezu žádný kuchař neobejde, protože ho potřebuje při zpracování potravin a přípravě kvalitních pokrmů. Dřezy tedy nejsou z kuchyně vytlačovány, ale jejich funkce se výrazně mění.

Mají větší objem, jsou vybaveny odkapávací plochou a různými doplňky, jako jsou sítka, mřížky, košíky, misky apod. Díky tomu si můžete přizpůsobit pracovní plochu podle momentální potřeby. Znamená to, že můžete zároveň cedit brambory, nechat okapat umytou zeleninu a krájet maso.

Změnil se také tvar dřezů. Kromě čtvercových, obdélníkových a kulatých, jsou k dispozici například dřezy rohové nebo atypické. Oblíbené jsou dvojdřezy, ale důležité je si před jejich nákupem rozmyslet, zda vám pak zbude dostatečně velká plocha na pracovní desce.

Mezi bateriemi vedou stojánkové se sprškou

Největším hitem jsou v kuchyni stojánkové baterie s otočným ramenem a sprškou, která se dá vytáhnout. Snadno s ní vyperete zeleninu, ale pomůže vám také při oplachování velkého hrnce nebo napuštění vody do kbelíku.

Další komfortní vychytávkou u kuchyňských baterií je možnost přepínání tekoucího proudu vody a tzv. perlátorem, který využijete právě při mytí listové zeleniny, nebo „ostřejší“ sprchou. Ta se hodí při odstraňování usazenin například na pečicích formách.

Běžně se do moderních kuchyní instalují baterie pákové, které bývají vybaveny termostatickou hlavicí, takže nemusíte ručně regulovat teplotu vody. Ale třeba na chalupě nebo obecně v rustikálních kuchyních můžete najít i ty s kohoutky.

Povrch a barva mohou být sladěné s dřezem, nebo by alespoň měly být hodně zakomponovány do stylu, v němž je zařízený zbytek kuchyně.

4.8.2017 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist