Jak snadno udržovat pěkný trávník

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Nebo rádi jdete s dobou a plánujete nákup novějšího modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

sekacka_divkaii-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Briggs & Stratton

Zahradní technika je stále dokonalejší. Manipulace s ní je snazší a obsluha méně fyzicky náročná. Při nákupu sekačky berte v úvahu plochu trávníku, sklon zahrady, frekvenci sečení a příp. fyzickou kondici, pohlaví či věk obsluhující osoby.

Elektrická nenaštve sousedy

Nevýhodou těchto přístrojů je, že za sebou musíte tahat elektrický kabel, který má omezenou délku, takže se hodí na menší zahradu (do 650 m²). Možná ale oceníte (a vaši sousedé s vámi), že nejsou příliš hlučné, jsou relativně lehké a nevyžadují skoro žádnou údržbu.

K obvyklému vybavení patří motorová brzda pro zastavení nožů do 3 sekund a skládací držadlo, které lze nastavovat podle výšky obsluhující osoby. Jsou vhodné především pro ženy a seniory, protože mají malou hmotnost a díky ložiskům je manipulace s nimi lehká. Oblíbené jsou také díky pojezdu, který činí sekání méně namáhavým.

Benzinová je vhodná pro větší zahrady

Myslíme tím plochu trávníku od 650 m² do 1000 m². Hlavní výhodou je, že za sebou nemusíte tahat elektrický kabel. Snadno si také poradí s vyšší hustou trávou a je při sečení odolnější a stabilnější. Bohužel vyžaduje pečlivější údržbu: doplňování pohonných hmot, čištění palivových filtrů a servis pravidelnou posezonní údržbu.

Pokud nechcete zápasit se startováním motoru, můžeme využít variantu s elektrostartérem, kterou nastartujete pouhým pootočením klíče.

Můžete volit sekačky s pojezdem nebo bez pojezdu. S pojezdem můžete tlačit i jedním prstem a hodí se do náročnějšího terénu. Máte-li rovinatý pozemek, postačí bez pojezdu. Ty jsou lehčí a také jednodušší na údržbu a také lacinější.

Většina sekaček nabízí sběr do koše. Mezi dražšími typy můžete volit i  kombinace bočního či zadního výhozu, případně mulčování, což se hodí, pokud můžete sekat často a nelpíte na dokonalém trávníku.

Máte rádi kompromisy? Zvolte akumulátorovou

Jedná se o stále běžnější typ sekačky, která je poháněná elektrickým akumulátorem, takže se můžete pustit do sekání menších zahrad bez elektrického kabelu. Proti elektrickým sekačkám je ale dražší. Musíte ji také před každým použitím znovu nabíjet.

Výhodou akumulátorového nářadí je fakt, že je vždy možné koupit jedinou baterii a nabíječku a tu použít i u dalších pomocníků na zahradě. Například do fukaru, plotostřihu, vyžínače či pily. To je důležité, protože akumulátor s nabíječkou stojí téměř tolik, co samotná sekačka.

Nevýhodou může  být nižší výkon, takže stroj může mít potíže s vyšší nebo mokrou trávou. Pro běžnou údržbu o rodinného domku, kde se pravidelně seká a není příliš velký pozemek ale bohatě postačí.

Trocha inteligence nezaškodí

Řeč je o robotických sekačkách, které si počínají na vaší zahradě zcela samostatně. Samy se dokážou schovat před deštěm, samy opět vyjedou, když přestane pršet, samy se nabijí a umějí se vyhnout situacím, které by mohly vyvolat kolizi nebo poškození. Vzhledem k tomu, že pracují nonstop, je trávník trvale svěží.
Nejlepším řešením jsou typy s lithiovými bateriemi, které umožňují práci až 3 hod., přičemž doba nabíjení může být jen 1,5 hod. U ostatních akumulátorů je doba sečení podstatně kratší a nabíjení naopak delší. S baterií souvisí i žací ústrojí. Lithiové akumulátory udrží tak vysoké otáčky, že mohou být k sečení použity i standardní nože z oceli, které mají dlouhou životnost a není třeba je každou sezonu měnit.

Ivana Kukalová

4.4.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist