Smrtící kombinace aneb Proč je nebezpečné mít krb a digestoř v jedné místnosti?

Zkušený topenář nebo instalatér by vám dal okamžitou odpověď. Souvisí to s cirkulací vzduchu v místnosti. Naštěstí existují způsoby, jak toto nebezpečí zcela eliminovat, ale je na to potřeba myslet už při stavbě.

shutterstock_429732589-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Krb či krbová kamna jsou velmi příjemná a praktická. Praskání živého ohně vytváří neopakovatelnou atmosféru. Přitápění v krbu v přechodovém období jara a podzimu v obytném prostoru, kde rodina společně tráví čas, navíc uspoří náklady na vytápění celého domu.

Ne každý si ovšem uvědomuje, že při hoření kamna nasávají vzduch, a tak vniká v místnosti s kamny mírný podtlak. Ten může být vyrovnán tím, že je do místnosti nasáván vzduch zpravidla netěsnostmi okolo oken a dveří.

Stará okna a těsnila velice špatně, takže vzduchový deficit v interiéru nebyl patrný. Moderní okna ovšem těsní dokonale, a tak do místnosti zvenčí proniká vzduchu jen opravdové minimum. Ale ani to není problém, pokud pouze topíte v kamnech.

Jestliže však ve stejné místnosti zapnete digestoř, která rovněž odsává vzduch, situace se může razantně změnit. Podtlak v místnosti může vzrůst natolik, že se vzduch začne zpět přisávat tam, kde je odpor nejmenší, tedy komínem. Tím vlastně obrátíte tah kamen a do pokoje je nasáván jedovatý oxid uhelnatý. Jak tomu zabránit?

Přisávání vzduchu zvenčí nebo digestoř s cirkulací

„Při projektování nového domu je nejlépe s tím již počítat a do stavby zahrnout například kamna nebo krbovou vložku s venkovním nasáváním vzduchu. Ve starších domech však taková úprava vyžaduje poměrně složité stavební úpravy. Často je pak doporučováno ve chvíli, kdy topíte v kamnech a zároveň používáte digestoř, pootevřít okna na tzv. mikroklima, aby mohl být do místnosti přisáván vzduch. To je však poměrně nebezpečné řešení, v případě, že zapomenete pootevřít,“ říká Petr Tichý z prodejen Hecht.

Chcete-li používat klasická krbová kamna bez venkovního přisávání v místnosti s digestoří, bezpečné řešení je pouze jedno. Použijte cirkulační digestoř, která vzduch neodsává, ale cirkuluje přes filtry a vrací jej zpět do místnosti.

A možná ani nebudete muset pořizovat novou digestoř. Recirkulační režim totiž umožňuje většina moderních digestoří. Zpravidla stačí ve stávající digestoři překlopit klapku, která přesměruje proudění vzduchu a do digestoře osadit uhlíkové filtry. Vzduch je pak nasáván přes pachové filtry a pročištěný se vrací zpět do místnosti. Nevýhodou sice je, že filtry je nutné pravidelně měnit, ale bezpečí by mělo být vždy na prvním místě.

1.2.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist