Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?

Myčky nám usnadňují život a zabydlely se prakticky v každé domácnosti. Ne vždy ale slouží dobře, za což většinou může špatná údržba nebo nevhodné mycí prostředky. S našimi radami bude vaše nádobí vždy dokonale čisté.

shutterstock_1282472332-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Ke správné funkčnosti myčky přispívá, jak v ní rozmístíme nádobí, pro každý typ je totiž určené předem dané místo. Horní koš je určen pro křehké druhy nádobí, jako jsou skleničky a cenný porcelán. Naopak příbory, hrnce, pekáče a další skládejte do spodní části. Držte se vždy pravidla, že stejné druhy nádobí budete skládat vedle sebe. Tento způsob eliminuje chaos a v neposlední řadě vám uspoří místo, než kdybyste vedle talířku položili příbor a vedle hrnce metlice od mixéru.

Využijte odložený start a šetřete

Pokud máte dvoutarifní sazbu elektřiny, nastavte si mytí před odchodem do práce tak, aby k zapnutí docházelo v době, kdy je zapnut nízký tarif. Současné myčky není problém zapnout i ve večerních hodinách, jsou totiž natolik tiché, že nenaruší klid panující v domě. Nemusíte se bát přetečení. Obvykle jsou vybavené bezpečnostním systémem, který je schopen přerušit přítok vody v případě nadměrného naplnění, zanesení nebo napěnění.

U tzv. nočního proudu si pravidelně kontrolujte časy, kdy platí. K posunům dochází při změně letního a zimního času (a naopak), ale změny se dějí i v průběhu roku, například při změně ročního období. Informace, kdy v konkrétním odběrném místě platí nízký tarif, lze je najít na webových stránkách (ČEZ, E.ON, PRE) nebo na jejich zákaznických linkách.

Proč zapáchá?

Pokud vás při otevření myčky uhodí do nosu silný zápach, jsou v odtokovém sítku zachycené hnijící zbytky jídel. Předcházejte tomu a zbytky z nádobí poctivě odstraňujte. Oplachovat ho ale není třeba.

Pravidelně kontrolujte stav filtrů, v případě potřeby je propláchněte a preventivně můžete čas od času pustit myčku na prázdno spolu s čističem na myčky, který koupíte v každé drogerii. A co se týká podpoření vůně, sáhnout můžete po speciálních osvěžovačích vzduchu, které zavěsíte a vonná esence se bude postupně uvolňovat.

Lepší tablety či prášek?

Někdo sází na tablety, jiný si rád nadávkuje jak prášek, tak sůl či leštidlo. Tablety jsou oblíbené z hlediska toho, že jejich použití je snadné. Ale pozor za pohodlí si připlatíte. Například v rámci zkrácených programů jsou jednotlivé sáčky naplněné gelem, dá se říci, plýtvání. Než se uvolní čisticí složky, zrychlený program vedoucí k úspoře energie skončí a nespotřebovaná kapsle putuje do výlevky.

V případě, že jste po klasickém mycím režimu objevili v myčce nerozpuštěnou tabletu, nádobí je špatně umyté nebo na skleničkách pozorujete mléčné zabarvení, popřemýšlejte o změně a vyzkoušejte jiné varianty. Tablety také nejsou tím pravým pro domácnost, která bojuje s tvrdou vodou.

„Žijeme ve městě s tvrdou vodou, a proto k oblíbeným tabletám do myčky přidávám navíc sůl a mám tak jistotu, že nádobí bude čisté a myčka chráněna před vodním kamenem. Před lety jsem používala láhev s gelem, nyní bych se k této variantě už nevrátila,“ uzavírá čtenářka Kateřina, která z důvodu početné rodiny a častých dýchánků s přáteli nedá na myčku dopustit.

Toto nádobí do myčky nepatří:

  • Dřevěná prkénka, vařečky a jiné dřevěné doplňky využívané v kuchyni umývejte klasickým způsobem. Pobyt v myčce jim nesvědčí kvůli vysokým teplotám vedoucí k poničení jejich povrchu. Podobně je na tom také teflonové a měděné nádobí.
  • Porcelán se zlatým nebo stříbrným lemováním, který se ve vaší rodině dědí z generace na generaci, také do myčky nepatří. Zdobení by po několika umytí zmizelo.
  • Nože raději opláchněte, zbytečně byste přišli o jejich ostří.
  • Stříbrné příbory je také lepší umývat ve dřezu, jedině tak nepřijdou do styku s jinými kovy, v opačném případě hrozí proces oxidace.
  • Broušené a křišťálové sklo by se mohlo v myčce poničit.
  • Teflon, měděné a hliníkové hrnce jsou další skupinou, které patří do dřezu a ne do myčky.

Foto: Shuttesrtock.com

 

8.1.2021 5:13 | autor: Zelnitiusová Lenka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist