Je smart home nafouklá bublina, nebo opravdový komfort?

Plánujete nový domov či rekonstrukci a chcete si usnadnit běžný provoz domácnosti? Přitom však máte pochybnosti o všech těch vymoženostech, kterými se chlubí tzv. chytrý dům neboli smart home? Říkáte si, že jsou to jen reklamní triky a ve skutečnosti jde asi o plané řeči? Nemusíte mít pravdu. Jako vždycky, i tentokrát záleží na dodavateli a kvalitě. Když se obrátíte při plánování chytrého domu na skutečné odborníky, posléze se přesvědčíte, že se v tom opravdu chytrém domě přece jen žije o něco líp.

18loxone-smart-home-showhome-czechia-03-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Loxone

Smart home není o mobilní aplikaci

Produkty s nálepkou smart home přibývají neuvěřitelným tempem. Bohužel se však většinou jedná jen o nepraktická pozlátka, která vám běžné bydlení nijak zvlášť neusnadní. Dokonce někdy může být jejich obsluha natolik složitá a jejich fungování tak nespolehlivé, že se tím paradoxně spíše zatížíte. Jinými slovy docílíte přesného opaku toho, jak by to měl fungovat chytrý dům.

Označit něco jako smart home je jednoduché a obchodně určitě efektivní. Zda je ale chytré si takovou věc pořídit, je věc jiná. Většinou je tak totiž souhrnně označováno vše, co lze ovládat mobilním telefonem. To je však ve skutečnosti pouhá drobnost v rámci možností skutečně chytré domácnosti.

Kdy se dá mluvit o chytrém domě?

Ovládání vlastního domova z mobilní aplikace může být sice užitečné, ale běžný život vám to příliš neusnadní. Vždyť kdo by chtěl běhat po domě s mobilem a rozsvěcet si? Obzvlášť, když je dnes jedním z běžných požadavků osvětlení vybavené stmívačem a měničem barev. Prostě takové úkony zaberou spoustu času a navíc je tento způsob ovládání většinou zbytečně složitý.

Třeba nastavení režimů teplot bude v grafickém rozhraní vždy jednodušší než na obyčejném termostatu. Některé firmy uvádějí, že jejich aplikace smart home ušetří průměrné středoevropské rodině 50 000 úkonů a rozhodnutí ročně.

Automatizace se prostě musí postarat o vše, co nechcete nebo nemůžete řešit.

Nemusíte se však bát, že budete muset něco programovat. Každodenní zásahy do ovládání musí být rychlé a snadné, takže je zvládne každý. Zároveň byste měli získat kontrolu nad svým domem odkudkoli a v kteroukoli denní či noční dobu.

Ovládání autopilotem

Přemýšleli jste někdy o tom, kolikrát za rok třeba otevřete okna nebo stáhnete a vytáhnete žaluzie? V inteligentním domě za vás všechno tohle a ještě spoustu věcí navíc vykoná autopilot.

Například decentralizovaná regulace ventilace se automaticky aktivuje v závislosti na čase, přítomnosti osob, počasí, vlhkosti a obsahu oxidu uhličitého.

Světla se rozsvítí podle přítomnosti osob v místnosti i podle množství denního světla. Navíc existují speciální závěsná svítidla, která v sobě spojují rozptýlené a přímé světlo. Obsahují samostatné čipy pro červenou, modrou, zelenou a teplou bílou barvu. Díky nim lze namíchat miliony světelných nálad. Prostě prostřednictvím jednoho lokálního systému probíhají každodenní činnosti v domě, ať už se to týká komfortu, bezpečí, nebo úspory energií.

Dá se očekávat, že za pár let tyto „vymoženosti“ budou standardní výbavou moderního bydlení, a proto je namístě určitá předvídavost. Vždycky je lepší myslet na nadstandardní technické vybavení domu už při přípravě projektu a během stavby. Ušetříte si tím další zbytečné výdaje a případné komplikace při dodatečné realizaci.

5.2.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist