Slunečník se stane vaším nepostradatelným společníkem

Milujete posezení ve stínu, ale bohužel nemáte k dispozici ani zastřešenou pergolu ani si nemůžete dát zahradní sezení do příjemného chládku pod větve stromů? Pak určitě užijete slunečník. Lze ho totiž snadno přemisťovat, což znamená, že v jeho stínu můžete jak pohodlně plít záhon, tak si i číst knihu uprostřed trávníku.

17ksl-living-parasol-infina-square-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: KSL Living

Už vám nebude svítit slunce do očí

Velkou výhodou slunečníku je, že spolehlivě odstraní vtíravé sluneční paprsky, které vám svítí do očí třeba při pití ranní nebo odpolední kávy na terase. K tomu však získáte ještě dva docela zajímavé bonusy.

Nejenže si slunečník můžete naklonit, jak zrovna potřebujete, takže budete mít stín nad svým oblíbeným křeslem v každou denní dobu, ale některé typy můžete i snadno přemísťovat. Nemusíte tedy mhouřit oči proti sluníčku ani na balkoně ani u bazénu, protože si slunečník jednoduše přenesete tam, kde ho zrovna potřebujete.

Upřednostněte bytelnou konstrukci a vodoodpudivý materiál

Kvalitní slunečníky poznáte podle bytelné konstrukce (ze dřeva či kovu) a potahové látky, která je řádně napnutá, nemačká se, je z vodoodpudivých materiálů a s UV ochranou (podobná škála jako u opalovacích krémů).

Obzvláště u velkoprostorových slunečníků dbejte na způsob ukotvení a vyzkoušejte si, jak obtížně se stínící plocha rozevírá. Některé typy jsou pro snazší ovládání opatřeny lankem, které se táhne přes kladku. Naklánění slunečníku v kloubu se většinou ovládá kličkou.

Zastíníte křeslo i celou terasu

Chcete-li slunečníkem zastínit balkon, postačí vám rozpětí slunečníku okolo 120 cm, u rozlehlejších teras se řiďte rozměrem plochy, kterou zaujímá zahradní nábytek. Některé velkoplošné mají ale rozpětí více než tři metry, takže můžete mít ve stínu třeba celou terasu.

Velikosti odpovídá i materiál, z něhož je zhotovená konstrukce. Na ty menší stačí tenká trubka a dráty, ty větší vyžadují masivnější oporu. Pořádná konstrukce a podstavec jsou důležité nejen proto, aby vám slunečník při prvním poryvu větru neuletěl, ale také kvůli delší životnosti.

Pamatujte také na to, že slunečník bude stabilnější, když bude mít minimum kloubů. To platí v případě, že si pořídíte ten se středovou nohou i s boční nohou, který je praktičtější a snadněji se naklání, protože se otáčí kolem vertikální osy. Existují i slunečníky, které se dají připevnit přímo na zeď.

11.5.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová
Více o tématu: pergolaslunečníkzáhon

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist