Domů > Dům > Střecha > Slunce do všech zákoutí
Slunce do všech zákoutí
Jednou z nezbytných podmínek zajištění kvalitního a komfortního bydlení je přirozené denní světlo. Samozřejmostí se staly velké prosklené plochy, střešní okna, zimní zahrady. Denní světlo však může do domu vstoupit i jinudy…
V každém domě se najdou místa závislá na umělém osvětlení. Patří k nim sklepy, chodby, šatny, schodiště, komory, nejrůznější zákoutí, ale například i WC a koupelny, dispozičně ležící v suterénu, uprostřed domu nebo v podkroví s velkým prostorem mezi střechou a stropem. Hygienické normy přitom stanovují, že ve vnitřních prostorách s trvalým pobytem a pohybem osob by mělo být v souladu s jejich funkcí co nejvíce využito právě přirozené, denní světlo. Jenže co dělat, když problém nelze technicky zvládnout? Pak se nabízí poměrně snadné řešení pomocí zabudování tzv. tubulárního světla. Tento stavební prvek, známý také jako trubicové střešní okno, zrcadlový tubus nebo ligtway, může být zabudován do šikmé stejně jako do ploché střechy. Nejde totiž o nic jiného, než o nástupce osvědčených vestavěných střešních světlíků.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel
V Anglii mu říkají „sunpipe“, Američané našli poetičtější výraz „skylight“, tedy nebeské světlo. Ať tak či tak, lightway nabízí projektantům a především stavebníkům mnoho možností. Vždyť v dispozicích starších a rekonstruovaných objektů dnes lze využívat i dříve hluchá, přesněji slepá místa. Zařízení umí dopravit slunce a denní světlo s minimálními stavebními úpravami a náklady. Na trhu jsou k dostání výrobky s příslušenstvím několika značek. V případě Bitumen & Plastic systém sestává z akrylátové kopule osazené v rovině střešní plochy na jednom konci a z difuzoru, zapuštěného v rovině stropu na konci opačném. Difuzor slouží k rovnoměrnému rozptýlení přiváděného světla. Kopule je po obvodu opatřena lapačem kondenzátu z česaného silonu, zabraňujícímu vniknutí prachu či vlhkosti. Firma ABC zase dodává kopuli na střechu se speciálním vroubkováním (patent SolarLens). Drážky zvyšují účinnost systému až o 30%, zejména když se slunce přehoupne nízko nad obzor. Tedy při východu a naopak západu. Difuzor zároveň odvětrává vlhkost v systému. Jde o průsvitný broušený díl, rovnoměrně usměrňující a propouštějící světlené paprsky.
Domácí „periskopy“
Skutečnou spojnici mezi vstupem a výstupem tvoří aluminiový tubus se speciální, vysoce reflexní úpravou vnitřních stěn (zrcadlo). Tento světelný „periskop“ funguje tak, že denní světlo vstupuje do polokulového vysoce transmisního krytu odolného vůči UV záření. Světlovod od firmy VELUX má navíc čtvercový osazovací rám s rozměrem 48 x 48 cm, který je umístěn na střeše a zasklen plochým, tvrzeným sklem o tloušťce 4 mm. Rám s oplechováním slouží k dokonalé integraci do střešního pláště . Jako doplněk k systému dodává firma Bitumen & Plastic halogenovou výbojku (40 W), standardně nainstalovanou dovnitř tubusu. Při nepříznivých denních světelných podmínkách a také v noci pak kombinace přirozeného a umělého osvětlení zajistí stálou intenzitu světla v místnosti.
Velká fotogalerie moderního osvětlení
Denní světlo se odráží od vnitřní zrcadlové plochy tubusu (za běžných podmínek až 95 %) a vstupuje do místnosti. Nastavitelná kolena umožňují světlu „zatáčet“ až do úhlu 45o. Tubusy obvykle s průměrem 250, 350 a 530 mm lze pomocí přídavných elementů, zpravidla v délce 90 cm, libovolně prodlužovat. Intenzita osvětlení je pochopitelně závislá také na plošné výměře. Běžný světlovod s průměrem tubusu 350 mm dokáže prosvětlit plochu 20 m2 ve stejné intenzitě, jakou zajistí přímé denní světlo. Při slunečném počasí jde o účinek srovnatelný se 400 wattovou žárovkou, při zatažené obloze o hodnoty zhruba poloviční. Systém je vhodný pro instalaci do střech se sklonem 15°– 60°. K některým typů existují také ventilační jednotky s elektromotorem a odsávacím košem, což najde uplatnění především v kuchyňských koutech, koupelnách a na toaletách. Na montáž není na rozdíl od střešního okna nutné stavební povolení
Foto Bitumen & Plastic
Pavel Hluchý