Slovenští architekti vymysleli soběstačný mobilní dům. Bydlet v něm můžete kdekoli na světě

Trendu soběstačných minidomků odpovídá i toto pojízdné „vajíčko“ Ecokapsule slovenských architektů Nice Architects. Umí si vyrobit elektřinu a sbírat a uchovávat dešťovou vodu. Bez problémů se s ním můžete vydat na cestu kolem světa.

profimedia-0262418296-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: Profimedia

Před více než dekádou architekti Tomáš a Igor Žáčkové a Soňa Pohlová ze studia Nice Architects představili vizualizace svého projektu v soutěži Andes Sprout Society Competition, a i když nevyhráli, vzbudili obrovský zájem. Od té doby pracovali na tom, aby se z návrhu stala  reálná a funkční věc.

Ecokapsule, jak se dům jmenuje, lze připojit za auto jako přívěs nebo jej vložit do přepravního kontejneru a dojet s ním kamkoli ve světě. Kapsli lze také umístit třeba na střeše domu nebo v městských prolukách.

Pak v ní lze žít se vším pohodlí, které současný rozmazlený člověk považuje za samozřejmé – v teple, s vlastní vyráběnou elektřinou a tekoucí vodou.

Vše co potřebujete k životu

Ve střeše přívěsu ve tvaru vajíčka jsou zabudované 600wattové solární panely, velmi tiché 750W větrné turbíny jsou schopné produkovat elektřinu po celý den, ta nevyužitá se pak ukládá v bateriích. Při přesunu lze větrník složit, aby nepřekážel. Unikátní tvar Ecocapsule nejenže minimalizuje tepelné ztráty, ale také zachytává a uchovává dešťovou vodu, kterou přefiltrovanou lze použít v kuchyni, na mytí nebo splachování.

Na webových stránkách se píše: „Navzdory své malé velikosti je každá Ecocapsule vybavena všemi nezbytnými potřebami pro pohodlný dlouhodobý pobyt, aniž by bylo nutné ji nabíjet nebo znovu dobíjet.“

V interiéru jsou na 8m2 k dispozici kuchyňský kout, WC a sprcha a jídelní či pracovní část. Domek je koncipován pro jednu nebo dvě osoby, co se mají hodně rádi.

Základní verze vyjde na 50 tis. Euro, vyšší pak stojí 80 tis. Euro. Mezi objednateli jsou hlavně zahraniční klienti z Japonska, USA i zemí Evropy. Stejně pestrá je i skladba zájemců, jsou mezi nimi sportovci, manažeři, ale také důchodci a jedna hollywoodská hvězda.

Ecocapsule na Times Square:

 

30.7.2020 4:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist