Slavná šedesátá léta aneb nekonečná vlna retrodesignu

Období šedesátých let bývá velmi často spojováno s procesem společenského uvolnění a užívání si relativní svobody. Je to doba plná hippies, rock and rollu a psychedelie. Zároveň si není možné nevšimnout velmi charakteristického tvarosloví a barevnosti interiérového či nábytkového designu, v jehož případě se dá hovořit málem až o „slohových“ rysech. Již několik let se „sixties“ v různých vlnách vrací a neustále pro sebe získávají nové obdivovatele.

124354-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Žádné období, které přišlo po druhé světové válce, nemá své příznivce ohlížející se dnes ze vzdáleného břehu jednadvacátého století směrem do minulosti, navíc s nostalgií a podvědomou touhou vrátit se. Existuje množství příznivců konkrétních historických událostí nebo epoch, populární je např. období napoleonských válek, ale pokud budeme pátrat pouze v moderní historii a navíc pak v období posledních desetiletí, tak nenajdeme nic. Výjimkou jsou až ony „sixties“ které dodnes oslovují nejen pamětníky, ale i nové mladé lidi. A je to pochopitelné. Šedesátá léta se totiž jako jedná neustále vrací v různých vlnách retro designu a nikdo toho ještě nemá dost.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Barvy a oblé tvary

Charakteristickým znakem je výrazná barevnost i obliba plastů jako nových materiálů poskytujících dosud nebývalé tvarové možnosti. Stejně tak jsou šedesátá léta typická jakou si snesitelnou mírou kýčovitosti a manýry, která je ale právě tím, co je vyhledáváno, co dnes poutá pozornost a co vyhovuje svou někdy až „crazy povahou“. Zvláštní je např. obliba syntetických kožešin jako interiérových doplňků.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie retro bydlení

Šedesátá léta také milují oblé proudnicové tvary. Mají sex apel, jsou hravá, barevná často syntetická až psychedelická.Poslouchají Jimiho Hedrixe, čtou Ginsberga nebo Burroughse, často nosí kalhoty do zvonu a nebojí se v mnohé experimentovat. Vzešel z nich pop art rukou Andyho Warhola a dnes jsou asi nejsilnější inspirací pro četné vlny retro designů.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Stejně tak je možno spatřit „zlaté časy“ jako inspirační pozadí tvorby mnohých renomovaných designérů současnosti, mezi něž patří např. Tom Dixon nebo Marc Newson. A co vy? Posloucháte Hendrixe?

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv
2.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist