Sladká odměna v podobě ovoce

Máte-li na zahrádce ovocné stromy nebo keříky, právě teď začíná vaše chvíle. Můžete se pustit do sbírání a odměnit se tak za celý rok dřiny a pobíhání kolem stromků. Co na vás tedy ve větvích čeká?

126770-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Zatímco maliny už jsou dávno sklizené, marmeláda voní na stole, vy se můžete pustit do sbírání dalších druhů ovoce. Tentokrát vsaďte na sklízení ostružin a rybízu, právě teď je jejich čas a vy můžete konečně ocenit sladkou chuť tohoto drobného ovoce.

Ulehčete stromům

Můžete se vrhnout i na meruňky a broskve, určitě sami moc dobře poznáte, že zelenou a žlutou vystřídala jasně oranžová, někdy dokonce zbarvená i mírně do červena. Stromům závislým na sluníčku se sklizní ulehčí, odpočnou si a budou skvěle plodit i příští rok.

Pokud ještě chcete ovoce nechat dozrát, raději ověnčené větve stromů podepřete, aby se pod tíhou plodů nezlomily. Pokud je hodně sucho, nezapomeňte kromě trávníku ani na stromy a pořádně je zavlažujte.

Pusťte ke stromům sluníčko

Po sklizni se vrhněte na samotné stromy. Trošku je prořežte, aby k nim mohlo slunce i příští rok a zbytečně si tak těžkými větvemi nestínily. Ulehčete i ořešáku, ten svou velikostí jistě již přerůstá původně plánovanou výšku. Kromě peckovin je srpen také měsícem hrušek a jablek, proto se věnujte i těmto stromům.

Pročistěte si záhonky a vysaďte nové sazenice jahod. Je běžné obnovovat zahradní jahodníky jednou za čtyři roky, aby nebylo ovoce zbytečně zamořeno virózami. Občas se po zahradě projděte a posbírejte popadané plody, aby vám na trávníku nezačaly zbytečně rašit plísně a jiné houby.

Dejte pozor na vosy a ptáky

Nastal čas sklizně i u nejranějších forem vinné révy. Aby víno odolalo náletům ptáků a vos, chraňte keříky pro jistotu i sítěmi. Není nic horšího než přijít ke zničené a sezobané úrodě.

Nezapomeňte ani na ošetření a očkování. Jabloně, hrušně i meruňky rád napadá obaleč jablečný, který může za červivost ovoce. Někdy dokáže zničit i úrodu ořechů. Ošetřete proto stromy i proti těmto housenkám a před jídlem si pak ovoce nezapomeňte dobře umýt.

Budete-li se o ovocné stromy dobře starat a občas vyhovíte jejich nenáročným potřebám, odmění se vám bohatou úrodou i příští rok. A to je přece to, co po ovocných stromech chcete!

Další inspirace pro zahradu.

Martina Tlachová
Foto: WSDA, howstuffworks.com, tapetky.com, garten.cz, ehow.com, alnature.com

21.8.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist