Skvělý způsob, jak vyřešit malý byt

Nedostatek prostoru je věčné téma. Zveme vás na návštěvu bytu, který nabízí dvakrát tolik místa, než kolik může na první pohled poskytnout. Stačí jen opustit zaběhnutá klišé. Podívejte se, kolik místa se v malém bytě doopravdy skrývá!

128162-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Španělský architekt Héctor Ruiz-Velázquez náleží ke světové špičce. Mezi jeho nejnovější a zároveň velmi oceňované projekty patří interiér podkrovního bytu Ceramic house v Madridu. Podlahová plocha bytu je 80.m2, ale užitná plocha je takřka dvakrát taková. Celé kouzlo přitom spočívá v úsporně řešené dispozici. Důležitou roli hraje také zajímavé mezipatro. Byt působí velmi vzdušně, volně a pohodlně. Podívejte se na přiložené fotografie pod článkem.

Jak vyřešit malý byt aneb není mezipatro jako mezipatro

Všimněte si, jakým způsobem je v bytě vyřešené mezipatro. Jeho konstrukce funguje zároveň jako interiérová příčka a odděluje obývací část bytu od jídelny s kuchyní a pracovnou. Na mezipatro je také zavěšená část kuchyňského nábytku a atypické knihovny. Nejlépe je vše patrné z fotografií pod článkem.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

TIP: Pokud uvažujete o mezipatře, pak pamatujte na to, že nejlépe je do mezipatra umístit ložnici, neboť na posteli člověk většinou leží a nepotřebuje nad sebou tolik prostoru, jako když se pohybuje vzpřímeně. Běžně se uvažuje dostatečných 150 cm mezi lůžkem na mezipatru a stropem. Méně prostoru už by mohlo působit nepříjemně.

Podlahy v bytě jsou poskládané z velkých „selských“ prken. Ze stejného materiálu a stejným způsobem jsou vytvořené také dřevěné stěny vestavěného mazipatra a také deska velkého jídelního stolu. Výsledkem je velmi kompaktně působící interiér.

Vyřešit malý byt znamená přemýšlet o barvách

Obecně známý fakt, že světlé barvy prostor zvětšují a tmavé naopak zmenšují, známe všichni. Pravdou ale je, že tento jednoduchý princip v podstatě nevyužíváme. Velazquézův byt v Madridu je celý světlounce krémový, až býlí a přitom rozhodně nepůsobí sterilně a ani nepřipomíná nepříjemné prostory nemocnice. Pomocí kontrastních barev nábytku naopak vyznívá velmi útulně a přitom moderně.

TIP: Podívejte se, jak efektní je používání barevných detailů typu váza či obraz, které pak ozvláštňují jednobarevný interiér. Je to jednoduchý způsob, jak vytvořit zajímavé prostředí a přitom vás to nic nestojí.

Malý byt je bytem účelně zařízeným

Při prohlídce bytu architekta Ruiz-Velázqueze je zřejmé, že v něm najdeme vše, co potřebujeme ke svému pohodlí. Nic zde nechybí, ale stejně tak je pravdou, že každý kousek nábytku byl při výběru pečlivě zvážen tak, aby jej bylo možné využít na 100 %. Jinými slovy, každý zařizovací předmět má svou praktickou funkci a nic zde není nadbytečné.

TIP: Podívejte na svůj vlastní byt a odpovězte si na otázku, zdali všechno to, co doma máte opravdu využíváte.

Red.
Foto: contemporist.com

16.7.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist