Skvělou inspiraci na podzimní osvětlení přináší Nordic Style

Podzim je čas, kdy si musíme doma pořádně rozsvítit. Nejen, že lépe uvidíme, ale hlavně osvětlení zlepšuje náladu, což je na podzim více než žádoucí. Nechte se proto inspirovat stylem, který klade velký důraz na prosvětlení domácnosti!

00-osvetleni-hllavni-ikea-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: IKEA

Co je Nordic Style?

Domácnosti v Nordic Style jsou často navrhovány tak, aby maximalizovaly účinek světla ať už přirozeného, nebo umělého, který do bytu dopadá. V „seversky“ laděných domácnostech se většinou setkáte s čistě bílými zdmi a hladkými povrchy – od těch se totiž světlo nejlépe odráží a domácnost působí mnohem víc projasněně. Určitě tam nehledejte dlouhé těžké závěsy, přebytek zbytečných bytových dekorací či jiných překážek bez užitné hodnoty, které by průchodu denního světla bránily. Tento styl se nese ve znamení jednoduchosti a funkčnosti.

Někomu možná může připadat poněkud strohý, ale věřte, že i Nordic Style dokáže domovu poskytnout dostatek útulnosti a pohodlí. A přestože se výběr barev omezuje převážně na bílou, černou a odstíny šedivé, domácí atmosféru dokáže zajistit i využití přírodních materiálů, jako je dřevo, vlna, hlína či různé dekorace přímo z lesa. A v neposlední řadě i osvětlení. Právě na něm celý nordický styl stojí.

Nudu v Nordic Style nenajdete

Zapomeňte na nudné lampy a lustry sériové výroby. Nordic styl si zakládá na ruční výrobě. Ruční výroba se od vás pochopitelně neočekává doslova, ale samotný design svítidla by měl rozhodně působit ojediněle. Lustry i lampy se vyznačují svojí originalitou, přírodním nádechem a mnohdy i drobnými nedokonalostmi. Setkat se tak například můžete s lustry, které vypadají spíše jako křivě sestavená ptačí klícka nebo poněkud větší lapač snů. Velice častým (a také stylovým) osvětlením jsou rovněž žárovkové řetězy. Ty můžete po bytě rozvěsit podle libosti. Efektně působí i omotané kolem dřevěného dekorativního žebříku

Ani stolní osvětlení se stylem výrazně neodlišuje. Velice oblíbený je kupříkladu tvar typicky zaoblených žárovek. A co takhle celá stolní lampa ve tvaru velké žárovky? Líbí se vám? Aby ne! Takový dekorativní prvek u vás doma rozhodně vyvolá u vašich návštěv patřičnou pozornost. Navíc takovouto lampičku můžete přenášet s sebou podle toho, kde se zrovna nacházíte.

Nesmíme opomenout ani typický zdroj světla a tepla v podzimních měsících – na oheň. Vedle alternativních stojacích lamp i visacích lustrů milují obyvatelé nordických domácností svícny. A mají velice v oblibě svícny – jak jinak – alternativní, které umí okouzlit svým neopakovatelným designem nebo výjimečnou funkčností. Jako třeba ten, který lze použít hned několika způsoby: Jako svícínek na čajové svíčky z jedné strany, jako svícen na dlouhé svíce z druhé strany, a pokud do něj zrovna nemáte co dát, pak musí být i dostatečně reprezentativní jako krásná dekorace.

Ať už domácnost v Nordic Style máte, přemýšlíte o ní, či se jen chcete inspirovat některými jejími prvky, s pořízením takto laděného osvětlení rozhodně nešlápnete vedle. Zapadne téměř všude.

Zdroj fotografií: Nordicday.cz, DesignVille, Pinterest

24.9.2020 5:21 | autor: pas

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist