Sklo je dobrý společník

Je plné paradoxů. Ze žhavé roztavené hmoty vzniká předmět, který studí. Pevná skleněná hmota je velmi křehká. Ctí staré osvědčené techniky, vzory a formy a přitom rádo přijímá experiment. U nás doma doprovází všechny sváteční chvíle.

Zdá se, že v bydlení a všeobecném trendu, který platí pro bytový design, jsme po období tápání a výbojů ve slepých uličkách konečně přijali s plnou zodpovědností minulost, nestydíme se k ní odvolat nebo něco přejmout. A platí to pochopitelně i o skle.

Co mít doma?

Převedeno do obyčejné řeči, můžeme mít hladké minimalistické soupravy i zdobnější formy, barvu, broušení, zlacení. Bohatý odkaz minulého i předminulého století je dost široce akceptován. Ale buďme praktičtí. Doma potřebujeme různé sklo pro různé nápoje, pokud často zveme přátele či širší rodinu ke stolu na společné jídlo. Pak bychom na stůl měli dát také sklo pro aperitiv, víno, digesci. Něco na koktajl, něco na pivo a do čeho nalijeme strýčkovi whisky, když sladký koktajl nerad? Rázem jsme od vznešených designových myšlenek u toho základního.

I tady doba pokročila, dělají se jednoduché party sety, které nenesou specifické znaky, jsou univerzální, můžete do nich lít všechno a jsou vyráběny s myšlenkou, že by měly něco vydržet. Tak, znám je z ciziny, a pevně doufám, že tady už jsou také …

Zpět k trendům

Jednoduchý čirý křišťál, sklo broušené, sklo zlacené, rafinovaně stupňovitě probarvované, jde jen o to, čemu dáte přednost. Propojení s minulostí zajišťují především staré evropské sklářské manufaktury z Itálie, Rakouska apod., které sice navrhují a vyrábějí i nové moderní kolekce, ale dokáží obratně využít tradice a fortelnosti předchozích generací.

Pořád ještě je zájem o skleněné výtvory v tzv. velikosti XL a nejde jen o číše na víno, oblíbené jsou například vázy, které stojí jako nepřehlédnutelné objekty na zemi a jejich výška je metr i víc. Zajímavý je přístup, který volí třeba značka LSA, vytvářející jakési komplexní kolekce či – přesněji řečeno – designuje svoje výrobky tak, že se dají navzájem kombinovat, barevně doplňovat a lze z nich vytvořit dobře ladící vybavení domácnosti.

Zkrátka, naše skleněné soupravy mohou mít pěkné trochu vybledlé zmrzlinové barvy, zlaté okraje či proužky, také zdobení platinou zůstává, k dekoru se pořád nejvíc používají rostlinné a živočišné motivy, ale i geometrie, která dost opanovala pole.

Vše, co jsme vám připravili do galerie, má šanci přetrvat, být nadčasové. A můžete si také zopakovat tvary aneb co se na co hodí …

Text: Vladimíra Storchová

22.12.2015 1:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist