Sklepní prostory – využijte je efektivně

Když se řekne slovo sklep, většina lidí si představí tmavé místnosti, špínu a v každém koutě pavučinu. Sklepní prostory nemusí pouze sloužit na uskladnění uhlí, dřeva nebo potravin, ale snadno se stanou další obytnou místností.

122297-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: archiv redakce

Jestliže vlastníte sklep, kde je mnoho prostoru, možná přemýšlíte, jak s nimi co nejlépe naložit. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci sklepa na jakoukoliv obytnou místnost, měli byste uvážit několik věcí. Protože sklep nebyl původně stavěn jako místo pro bydlení, ale pro uskladnění věcí a potravin, nasvědčují tomu i jeho podmínky.

Za prvé je to vlhkost, která je pro sklepní prostory typická. Jde o to, aby zdi byly suché. Vlhkost může později způsobovat provlhnutí nábytku, podlah nebo koberců, což může mít za následek plísně, které poškozují zdraví. Za druhé jsou to podlahy. Pokud vlastní váš sklep podlahy dřevěné, je dobré zkontrolovat,  jestli se v nich nezabydlel červotoč a jiná podobná zvířátka, která by vám později mohla zničit nejen podlahu ale i další nábytek. Sklepy jsou původně navrhovány pro uskladnění věcí, které nepotřebují denní světlo. Některé sklepní místnosti jsou opatřeny alespoň malými okýnky, ty ale mnohdy nestačí, zvlášť pokud si chcete ve sklepě zařídit pracovnu. Důležité proto je kvalitní a dostatečné osvětlení.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Pokud chcete využít suterénu jako další obytnou místnost, ve většině případů budete muset zajistit dostatečné vytápění, aby jste tyto místnosti mohli využívat celoročně, zvlášť pro pobyt s malými dětmi. Pokud jste vyřešili všechny tyto nepříjemnosti zbývá už jen na vás, v jakou místnost se má sklep přeměnit. Mnohé ženy v domácnosti ocení prostornou prádelnu spojenou s žehlírnou, muži svůj relaxační koutek, vinný sklípek nebo bar s kulečníkem. Rodiny s malými dětmi rády využijí suterénu jako hernu nebo výtvarnou dílnu. Sklep může posloužit i jako místo pro saunu, malý bazén nebo posilovnu.

Inspiraci jak nejlépe využít sklep naleznete v naší fotogalerii.

Text: Marie Vendelbergerová
Foto: homedit.com, sharonscrapbook.blogspot.cz 

21.11.2013 4:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist