Skandinávský styl musí být tak akorát

Potrpíte si na jednoduchý, ale útulný interiér? Pak je pro vás inspirace skandinávským stylem to pravé. Odhalíme vám význam švédského slova „lagom“, které je alfou a omegou severského bydlení.

obr.2_einrichten-design.de_myfelt-mehrfarbig-rund-emma-teppich-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Einrichten-design.de

Pokud bychom chtěli přeložit „lagom“ do češtiny, nejvýstižnější by bylo asi nepříliš libozvučné spojení slovní spojení „tak akorát“. Ale ono je nejpřesnější. Lagom je o rovnováze obecně a také o rovnováze v interiéru a všude tam, kde platí okřídlené „všeho moc škodí“.

Prostě je potřeba vystihnout tu správnou míru v zařizování bytu či domu. Zatočte s nepořádkem, chaosem a zmatkem ve svých věcech. Inspirujte se u Švédů a vneste do svých domovů jednoduché linie, klid a harmonii.

Měkké šedé odstíny zaženou chlad

Styl „lagom“ preferuje menší barevnost v interiérech. Klade důraz spíše na neutrální barvy, které je třeba volit v jemných odstínech, protože jen tak dosáhnete příjemné atmosféry a váš byt nebude působit neútulně a studeně.

Většinou hraje prim ladění došeda, což ale není v žádném případě synonymem slova „nuda“. Výraznější barvy rozhodně nejsou zakázány. Jen je tam prostě přidávejte „tak akorát“.

Důležitá je vnitřní rovnováha

Skandinávci si potrpí na praktičnost. Mají rádi pohodlné, ale účelné věci, a proto i prostor v bytě si rozvrhují tak, aby se jim v něm dobře a hlavně snadno žilo. Do obytného prostoru musíte vnést určitou rovnováhu. Měli byste se v něm bez problémů pohybovat, bez zakopávání o nohy židlí, kabelů od lamp či počítačů nebo o zvedající se rohy koberců.

Ve Švédsku rádi nechávají vyniknout přirozené kráse materiálu, nejčastěji dřeva, a kladou důraz na jeho zpracování, na řemeslnou zručnost. To je klíčem ke skandinávskému stylu bydlení, v němž se daří pomocí jednoduchých tvarů a přírodních materiálů (kromě dřeva jsou to především len a bavlna) dosáhnout maximálního účinku s minimální námahou.

Nesmějí chybět vkusné dekorace

Také pro výběr doplňků platí umírněnost. To však neznamená, že nesmějí být výrazné nebo že by neměly vytvářet kontrast s ostatním zařízením v místnosti. Platí pro ně jediné omezení: mají být vkusné.

Proto je lepší zapomenout na sezonní trendy kousky, ale zaměřit se při výběru raději na klasické tvary a elegantní materiály, které vás jen tak neomrzí a budete se na ně s potěšením dívat i za několik let. Záleží však jen na vás, jestli to budou artefakty ze skla, keramiky nebo třeba zelené rostliny v originálních květináčích.

14.4.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist