Skandinávské vánoce – tradice a inspirace

Zatímco V Nizozemsku nechává dětem dárky hodný dědeček Sinter Klaas, který sem připlouvá lodí ze Španělska, ve Finsku roznáší dárky o vánocích velký Ukko a v zemi pohádkáře Hanse Christiana Andersena čekají všichni na vánočního posla, který zaklepe na dveře a každému dá speciální dárek: velikou krabici slaměnek anebo vánoční balíček zabalený alespoň ve dvaceti vrstvách balicího papíru, zatímco ostatní jsou obdarováni třeba otepí sena.

Zkrátka, co jiný kraj, to jiný mrav a hlavně jiné vánoční zvyky. Ve Finsku jsou Vánoce velkou slavností vánočního stromku, jehličnatý stromek nechybí v žádném domě, ale ani na žádném náměstí či v kterémkoli obchodě ve městě. Na všech těchto místech má vyhrazen své zvláštní slavnostní místo. A právě kolem vánočního stromku se zde pak soustřeďuje veškeré vánoční dění. Na barevné ozdoby si Finové příliš nepotrpí. Stromek bývá obvykle celý bílý, což nejvěrněji zobrazuje vzhled všech zasněžených stromků v lese. Finové vysílají každoročně svého Santa Clause, který má domov právě u nich ve Finsku, aby naděloval dárky po celém světě. Santa Claus žije v nevelké vesničce za polárním kruhem poblíž  Rovaniemi.

Vánoční dekorace- velká inspirativní fotogalerie

Vánoce v Dánsku jsou nejvíce spojované s dárky. Drobné dárkycukroví se věší na vánoční stromeček. Ten nesmí chybět v žádné domácnosti. Stále častěji si tam pořizují malé vánoční stromky v květináčích. O Vánocích si je doma ozdobí a na jaře pak slavnostně vysadí do přírody, v lese anebo k tomu určeném místě přímo v městském parku. Dánové s velkou oblibou věší na dveřích svých domů, ale i v místnostech adventní věnce. Tento zvyk pronikl do Dánska v 19. století z protestantských oblastí Německa a zdomácněl zde. Čtyři hořící svíčky na adventním věnci pro Dány představují čtyři symboly – období lidského života: dětství, mládí, dospělost a stáří. Dánové se na vánoce připravují velmi pečlivě, a to už s několikaměsíčním, předstihem. Nakupují dárky ve velkém, ale také ve velké tajnosti. Lidé v Dánsku dodržují zvyk, že čím větším překvapením je dárek pro obdarovaného, tím větší štěstí bude mít dotyčný v příštím roce a tím šťastnější bude jeho celá budoucnost.

V Nizozemském království se slaví Vánoce 25. prosince, tedy na Boží hod vánoční. Děti dostávají dárky pod stromeček od již zmíněného dědečka Sintera Klaase, ale jen ty hodné děti! Sinter Klaas  nosí rudý biskupský plášť a po vylodění nasedne na bílého koně, se kterým se potom vznáší nad střechami domů a komínem sype dětem dárky, které se k nim dostanou celé umouněné od sazí. O Vánocích zdobí Nizozemci své domy jmelím, smrkovými větvemi a všude kolem voní purpura. Ale ještě předtím, než u nich vypuknou pravé vánoce, všichni dostanou do dřeváčků 6. prosince na svátek Mikuláše malé dárky a sladké cukroví.

A abychom nezapomněli na švédské vánoční zvyky, tak se zmíníme alespoň o jednom. Je to vlastně stará vánoční tradice v celé Skandinávii. Ve Švédsku se zavěšoval takzvaný  julkärven, což byl vánoční nebo ptačí snop na tyč, na stromky postavené po stranách domu. Lidé tam totiž vždy věřili, že pokud ptáci na Vánoce dostanou vlastní snop z dobrého obilí, nebudou jim pak v příští sklizni ničit úrodu, protože nebudou nenasytní.

Ve fotogalerii, která doprovází náš dnes poněkud netradičně pojatý článek, naleznete ukázky z interiérů domů a bytů z oblasti Skandinávie, jak si je zde lidé o vánočních svátcích zdobí, jaké jsou jejich oblíbené barvy a dekorace, jaké materiály s oblibou využívají. Prosím, nechejte se inspirovat a užívejte předvánoční pohodou plnými doušky.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, 2-quick.com

6.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist