Šikovné řešení pro zahradní terasu

Zahrada pro nás představuje místo seberealizace, odpočinku, ale také prostor pro různé venkovní akce. Ovšem jedním z nejdůležitějších míst, kde to žije během celého roku, je zahradní terasa. Při jejím plánování se většinou zaměřujeme na výběr dostačující velikosti a materiálu na její stavbu, ale často se opomíjí její napojení na okolní zahradu.

Proč by nás mělo zajímat začlenění terasy do zahrady? Terasa je přeci jen zahradní prvek, který slouží především k posezení nebo k přípravě oslav. Z tohoto místa mohou být vytvořeny zajímavé výhledy na výsadby nebo okrasné jezírko.

Pokud máte malé děti, určitě budete chtít vidět třeba na dětské herní prvky, abyste měli své děti pěkně pod kontrolou. V její blízkosti si ale můžete vytvořit i různé tematické výsadby, které budou z terasy a tím pádem i z domu hezky přístupné.

Pokud rádi vaříte pod širým nebem, určitě nepochybíte malým bylinkovištěm, na které si odskočíte při každém grilování. Určitě oceníte, že budete mít takový záhonek hned u terasy.

Terasu mohou ale stejně tak obklopovat květinové záhony nebo rekreační trávník, vše záleží na vašich prioritách. Berte ovšem v úvahu, že si i tento zahradní prvek zaslouží začlenění do zahradní kompozice, protože jedině tak bude plnit svou funkci na sto procent i po estetické stránce.

dobr-kompozi-n-e-en-stoj-za-ve-ker-m-sp-chem-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jaké jsou možnosti

Vzhledem k tomu, že bývá terasa opravdovým centrem dění celé zahrady, určitě stojí za to na ni napojit různé kompoziční celky. Určitě se vám zde bude lépe odpočívat při pohledu na okrasné nebo koupací jezírko nebo při pozorování veselého poletování hmyzu v květinových záhonech.

Pokud budou terasu obklopovat záhony s kvetoucími rostlinami, promyslete si i jejich barevnost. Teplé barvy v čele se žlutou a oranžovou navozují dobrou a optimistickou náladu, ale k odpočinkové terase se mnohem lépe hodí rostliny kvetoucí v tlumených studených tónech bílé, modré nebo třeba růžové.

Pokud vlastníte zahradu o malé rozloze a ani na terase nemáte chvilku klidu, protože je na ni vidět ze všech stran od sousedů, dopřejte si trochu soukromí pomocí vzrůstnějších výsadeb. Dobrou práci odvedou stálezelené bambusy nebo vyšší druhy okrasných trav.

Co k terase raději nevysazovat

Pokud jste silní alergici, určitě se vyhněte alergenním rostlinám. Některým jedincům vadí celá řada okrasných rostlin, které mají agresivní pyl nebo třeba chloupky na listech, které mohou dráždit oči a pokožku. Příkladem mohou být kaliny pražské (Viburnum x pragense) nebo kaliny svraskalé (V. rhytidophyllum).

Nemilé překvapení stejně tak mohou připravit trnité keře. Ty raději vysaďte do jiné části zahrady, zvláště pokud máte malé děti. V tomto případě se rozlučte i s druhy, které tvoří vzhledově atraktivní jedovaté plody.

okrasn-zahrada-se-neobejde-bez-tr-vn-ku-a-trvalkov-ch-z-hon-.JPG

Zdroj: archiv redakce

K terase se hodí…

Pro výsadbu do okolí se perfektně hodí různé druhy okrasných trvalek nebo trav, jejichž sortiment je plně závislý na stanovištních podmínkách. Do záhonů se hodí také vaše oblíbené druhy nebo příjemně aromatické květiny. S jejich množstvím to ale rozhodně nepřehánějte, příliš mnoho různých vůní je totiž spíše na škodu a posezení na terase spíše znepříjemňují.

Terasu do okolní zahrady také perfektně začleníte pomocí rostlin vysazených do nádob. Na jejich kvalitě rozhodně nešetřete, investice se vám vrátí v podobě skvělé podívané během celého roku.

Text: Lucie Peukertová

11.5.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist