Šikovné dveře do malého bytu

Někdy je byt tak malý, že se musí přemýšlet doslova nad každým centimetrem. V takovém případě mohou významně pomoci posuvné dveře, které dokáží ušetřit oproti otočným až 0,5 m2 místa. Jejich výhody oceníte zejména na chodbách, v koupelnách nebo tam, kde se v rohu potkávají dvoje dveře, které by si mohly při současném otevření vzájemně překážet.

profikit_komfort_foto_zdroj_jap_future-1100x618.jpg Zdroj: Japcz.cz

Posuvné dveře už nemají tvar nevzhledné harmoniky, jak jsme je znali v minulosti. Mohou být plné i prosklené, nebo v dekoru nábytku v místnosti.

V praxi rozlišujeme dva systémy posuvných dveří – po garnýži či pojezdové liště instalované na zdi, nebo zajíždějící do stavebního pouzdra.

„Pokud se chcete vyhnout větším stavebním zásahům do stávajících zdí či příček, pak jsou ideální volbou posuvné dveře na stěnu, které se objedou bez bourání. Jejich instalace je velmi rychlá a jednoduchá. Pokud plánujete větší rekonstrukci a nevadí vám stavební zásahy, můžete zvolit posuvné dveře do stavebního pouzdra, u kterých se dveřní křídlo při otevření schová z velké části do zdi,“ vysvětluje výhody jednotlivých řešení Martin Dozrál ze společnosti Solodoor, která patří mezi největší výrobce interiérových dveří a zárubní v České republice.

Proti klasickým křídlovým dveřím mají i určité nevýhody. „V dolní prahové části je většinou aplikovaná jen přechodová lišta, která nedokáže izolovat zvuk stejně jako dveře křídlové. Též mezery po stranách, které umožňují správný pohyb křídel dveří, zhoršují zvukovou izolaci. Při instalaci je tedy nutné počítat s tímto faktorem a umístit posuvné dveře do místností, kde není žádoucí vysoká zvuková izolace. Příkladem mohou být šatny, ale také vstupy z chodby do obývacího pokoje či kuchyně. Méně vhodné jsou pro ložnice nebo dětské pokoje,“ říká Pavel Hajný, produktový manažer společnosti Vekra.

Tiché a bezbariérové

Využití posuvných dveří přináší kromě úspory prostoru také další výhody. Jednou z těch zásadních je bezbariérovost. Vzhledem k typu otevírání a zavírání a absenci prahu se tak hodí i do domácností seniorů či handicapovaných lidí, kteří jistě ocení i lehkou manipulaci s dveřním křídlem.

Velkým benefitem je také bezhlučné otevírání a zavírání – tento typ dveří zcela eliminuje nechtěný hluk spojený s nezamýšleným zabouchnutím dveří způsobeným průvanem nebo nepozornými dětmi. Posuvné dveře jsou k dispozici jak v jednokřídlé, tak dvoukřídlé variantě. Ty se mohou posouvat od sebe na dvě strany nebo na jednu stranu za sebe.

 

10.9.2021 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist