Jak si vyrobit maceškové dekorace

Macešky anebo také violy, jsou velmi oblíbenými okrasnými květinami. Na světě existuje více než 450 druhů macešek. Macešky často tvoří květinové dekorativní záhony a s oblibou sázíme na své zahrádky či do truhlíků za okna nebo na balkon. Macešky jsou pěkné variabilní květiny, které mohou růst jak samostatně, tak i spolu s dalšími květinami.

10-2-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Hana Rašínová

Na výrobu dekorací jsme použili usušené vylisované barevné květy macešek. Nasbírané květy bez stonku jsme vložili mezi dva listy čistého bílého papíru a dali je vylisovat do knihy. Po několika dnech jsou květy usušené a vylisované, připravené k výtvarnému zpracování.

1. přáníčka

K výrobě přání do obálky použijeme pěkně barevné velké květy macešek. Přáníčka vyrobíme ze čtvrtek v pastelových barvách formátu A5, který přehneme na polovinu. Ke zdobení použijeme tenké barevné stužky, které nalepíme na titulní stranu. Pak opatrně natřeme lepidlem vybraný květ po celé jeho ploše a přilepíme. Přáníčko s textem vložíme do barevné obálky.

2. dózy

Použijeme hotové papírové barevné dózy s víčky, na které nalepíme velké květy macešek. Aby se květy při používání dóziček neponičily, přelakujeme opatrně víčko dvěma vrstvami bezbarvého akrylového laku.

3. papírové dárkové taštičky

Hotové jednobarevné taštičky z papíru můžeme koupit v obchodních domech. Jejich barevná škála je však omezená na několik základních barev, a proto si je můžeme sami vyrobit z barevných papírů. Ucha taštiček uděláme z barevných papírových kroucených provázků. V obchodech se prodávají v různých barvách, tak si můžeme zvolit jakékoliv barevně zajímavé kombinace. Na čelní strany taštiček nalepíme květy macešek.

4. jmenovky na dárky

Z barevného papíru vystřihneme jmenovky a nalepíme květy. Děrovačkou uděláme otvor, kterým protáhneme provázek či tenkou stužku, napíšeme jméno obdarovaného a přivážeme na dárek.

5. malé maceškové obrázky

Usušené vylisované květy macešek použijeme jako obrázky do malých barevných rámečků, ze kterých můžeme vytvořit na zdi celé sestavy.

Květy macešek můžeme zdobit i další předměty jako např. dopisní papíry, různé desky na doklady, záložky do knih, květináče, stínítka na lampu apod. Chceme-li, aby se květy na některých materiálech při používání nepoškodily a nerozpadly, přelakujeme je alespoň 2x bezbarvým lakem.

Inspirujte se ve fotogalerii

30.4.2018 10:30 | autor: Hana Rašínová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist