Jak si udělat z terasy letní obývák

Patříte mezi ty šťastnější, protože máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Stačí ji jen trochu šikovně zařídit a můžete si užívat každou volnou chvilku pěkně venku na čerstvém vzduchu.

8chaplins-furniture_1grid-and-bay-garden-lounge-collection-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Chaplins Furniture

Nejdříve si udělejte rozpočet

Možná se vám to zdá v souvislosti s romantickými snídaněmi či večeřemi na terase poměrně nevkusné, ale jinak to bohužel nejde. Peníze jsou i v tomto případě na prvním místě. Proto si v klidu zvažte, kolik byste chtěli, příp. mohli do zařízení své terasy investovat. Teď nemluvíme o budování terasy, ale vycházíme z toho, že terasu už máte k dispozici. A ta si možná zaslouží nový „face lift“. I v tomto případě se však může jednat o diametrálně odlišnou investici.

Záleží na tom, jaký máte vkus, zda chcete nábytek pouze na sezení, nebo se na terase chcete třeba opalovat či si tam občas pohodlně zdřímnout, a v neposlední řadě je to také o materiálech. Kvalita a luxus s sebou většinou nesou i větší výdaje. Nedá se tedy nic dělat, než začnete plánovat a listovat v katalozích s venkovním nábytkem, stanovte si reálnou částku, kterou nechcete při nákupech překročit.

Pořádně si terasu změřte

Další postup už se nijak neliší o plánování interiéru. Základem úspěchu je si terasu pečlivě přeměřit. Raději se vykašlete na rozměry uvedené v původním plánku, vezměte metr a pusťte se do toho. Pečlivě si zakreslete každý detail, protože právě ten by mohl ovlivnit pozdější neúspěch celé akce.

Všímejte si sluníčka

Při vybavování terasy však není důležitý jen její půdorys. Svou roli tam hraje i částečné nebo celé zastřešení, příp. jeho kvalita. Nezapomeňte vzít v úvahu také sluneční svit. Určitě byste nebyli moc nadšení, kdybyste si dokonale rozmístili luxusní nábytek a pak by vám celé odpoledne pralo slunce přímo do očí.

Všimněte si tedy, která část terasy je ve stínu a v kterou denní dobu. Počítejte s tím, že budete muset stín případně uměle vytvořit pomocí zástěny. Ostatně zástěna se může hodit i jako praktická ochrana proti zvědavým pohledům sousedů či kolemjdoucích.

Kombinujte materiály a nezapomeňte na kvalitní polstry

Než se vypravíte do obchodu, promyslete si, za jakým účelem budete terasu používat. Bude vám sloužit spíše jako intimní relaxační prostor k pití kávy, budete se na terase také slunit nebo pořádat posezení s přáteli? Podle toho pak vybírejte vhodný nábytek.

V prvním případě stačí pohodlné křesílko a stoleček, v druhém se bude hodit lehátko nebo pohovka a v tom posledním asi užijete celou sestavu pohovky a křesel i větší stůl. A hodláte svou terasu často využívat také večer? Pak nezapomeňte alespoň na pár žárovek, luceren nebo svíček.

Už několik let je trendem tzv. lounge nábytek. Je hodně pohodlný, doplněný měkkými polštáři i polstry, které by měly být zhotoveny z moderních, voděodolných materiálů. A nebojte se kombinovat. To se týká nejen barev, ale i materiálů. Například oblíbený a trvanlivý umělý ratan klidně doplňte kovovým stolkem nebo dřevěnou taburetkou.

Pokud si potrpíte na přírodní materiály, dbejte na to, abyste si vybrali nábytek, který je opravdu určený ven, a ne třeba do zimní zahrady. Je totiž potřeba, aby vám nějakou dobu vydržel, a proto by měl mít speciální povrchovou úpravu.

4.5.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist