Jak si udělat papírové kontejnery pro výsadbu semen

Brzy už to vypukne, a tak nejeden zahrádkář a pěstitel si už chystá nová semínka na jarní výsev a přemýšlí, kam je vyseje, až přijde jejich čas. Vyrobte si tentokrát papírové kontejnery na sadbu sami. Bude vás to určitě hodně bavit.

shutterstock_536562082-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: shutterstock

V zahradnických centrech už nyní nakoupíte různé kontejnery na sadbu ve všech možných velikostech, ale pokud toho vysazujete hodně, přijde vás takový nákup rozhodně na pěkné peníze. Přitom je tak snadné zhotovit si různé kontejnery na výsadbu semen a předpěstování rostlin sami. Nabízíme vám takový názorný kurz „jak na to krok za krokem“.

Vychytávka č. 1: Ruličky od toaletního papíru

Jednou z možností je vysévat semena do ruliček z tvrdého kartonu. Pro tyto účely dobře poslouží například ruličky od toaletního papíru, kterých se v běžné domácnosti nastřádá za rok opravdu obdivuhodně velké množství.

Tyto ruličky naskládáme těsně vedle sebe do běžné výsevové misky. Dobře poslouží i různé čtvercové či obdélníkové misky z umělé hmoty. Dutiny ruliček naplníme výsevovým substrátem. Pak do nich vysejeme jednotlivá semena.

Některá semena je dobré před výsevem namočit, aby jejich osemení změklo a semena pak lépe vyklíčila. Misky s ruličkami můžeme pak snadno přemisťovat podle potřeby do prostoru s potřebnou teplotou až do doby, kdy sazenice vysadíme na venkovní záhon. Druhý – spodní otvor v ruličce zajistí dost prostoru pro vývoj kořenů.

Vychyvávka č. 2: Plata od vajec

Pro předpěstování menších druhů zeleniny nebo pro výsev jednotlivých semen okurek, dýní či melounů nám postačí obyčejné papírové plato od vajec. Pozor, nemůžeme použít plato z plastu!

Jednotlivé prohlubně naplníme substrátem a zasejeme semínka, která velmi rychle vyklíčí.

Když je plato plné již prokořenělých sazenic, rozstřiháme ho na jednotlivé díly. Dno každé prohlubně hvězdicovitě nastřiháme, aby mohly kořínky snadno prorůstat do půdy, a hned je všechny vysadíme i s papírovým obalem do většího kontejneru nebo do kelímku k dopěstování. Kontejnery z plat od vajec velmi dlouho po výsadbě drží dobře kořenový bal pohromadě. Papírová hmota, ze které jsou plata vylisována, se pak vlivem dlouhodobé a vydatné vlhkosti v půdě rozpadne a rozloží.

Vychytávka č. 3: Staré noviny

Pokud jsme si nenastřádali ani ruličky a nemáme ani papírová plata od vajec, můžeme si sami snadno a velmi rychle vyrobit jakékoliv potřebné množství papírových kontejnerů na sadbu, a to dokonce i v různých velikostech, z obyčejného novinového nebo jiného starého papíru.

Budeme potřebovat:

  • novinový nebo jiný papír
  • nůžky
  • rovnou hladkou vysokou sklenici, která nám poslouží jako vhodná forma
  • lepidlo a štětec

Noviny nastříháme na pásy dlouhé asi 60 cm a široké asi 14 cm. Pás rovnoměrně namotáváme na rovnou sklenici, nejvhodnější je průměrem 6 až 8 cm. Na sklenici postupně namotáme celý připravený dlouhý pás.

Na spodním okraji necháme přečnívat přes dno sklenice asi 3 až 5 cm papíru, který pak poskládáme (obr. 10) a ohneme. Tak vytvoříme dno, které slepíme raději lepidlem, aby cípy držely pohromadě (obr. 12). Namotaný papír ještě slepíme lepidlem nebo přelepíme lepicí páskou ve švu, aby se nerozmotával (obr. 13). Nakonec vytáhneme sklenici a kontejner je hotový. Stejným způsobem si vyrobíme dostatečné množství, které budeme na letošní sadbu potřebovat.

Kontejnery naplníme substrátem, všechny je pak narovnáme do misek a zasadíme semena. Na jaře pak vyséváme sadbu i s kontejnery přímo na záhon. Papír se v půdě velmi rychle vlivem velké vlhkosti rozmočí a rozpadne.

Fotonávod krok za krokem v galerii:

Základem je kvalitní substrát

Nesprávné složení a nepropaření zeminy pro výsev znamená už špatný začátek. Klíčící semena potřebují pro svůj zdárný vývoj optimální obsah vzduchu a vody v půdě. Zemina pro výsevy by měla být jemně drobtovitá a vzdušná se stabilní strukturou. Po zálivce se nemá slévat a vytvářet půdní škraloup. Zároveň nemá obsahovat příliš mnoho hnojiva, aby se kořeny při hledání živin hustě větvily a vytvářely hustý kořenový bal.

Běžná květinová a zahradní zemina není pro předpěstování vhodná. Naopak směs propařeného písku s rašelinou zajišťuje vhodné prostředí a navíc neobsahuje choroboplodné zárodky. Nejkvalitnější je ovšem hotový substrát určený pro výsevy přímo z obchodu. Nakoupit ho můžete ve všech zahradních centrech obchodních domů.

Text a foto: Hana Rašínová

6.1.2017 5:09 | zdroj: diy, kontejnery pro výsev

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist