Co si představit pod pojmem chytrý dům a pár dobrých důvodů, proč o něm uvažovat

Stavíte nový dům či byt, případně provádíte větší rekonstrukci? Možná vás bude zajímat, zda stačí klasická „obyčejná“ elektroinstalace, nebo budete zvažovat, případně rovnou realizovat, tzv. chytrou elektroinstalaci. Hlavní úvahy, které by investora měly při úvahách o chytrém domě provázet, jsou: „Přinese mi to něco? O kolik to bude dražší?“ A možná taky: „Jak se nenechat napálit?“

chytra_domacnost_uvodni_obrazek_1100_618-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: Hager Electro

V případě, že jste se rozhodli chytré elektroinstalaci dát zelenou, oslovte zkušeného projektanta nebo integrátora, za kterým stojí nějaké důvěryhodné reference. Ten vás seznámí s různými systémy, jejich výhodami a možnostmi.

To je důležité z hlediska náročnosti a trvanlivosti vybraného systému. Pro nás je jasnou volbou systém KNX, který je jedinou celosvětovou normou a sdružuje skoro 500 výrobců, kteří tento systém vyrábějí. Díky tomu je velmi široký výběr komponent, které jsou vzájemně propojitelné a často i zaměnitelné.

Další výhodou je jistota, že nebude problém s výměnou kteréhokoliv produktu i za 10 nebo více let nebo že odpadá riziko ukončení výroby, a tedy problém s dlouhodobou podporou, jako se to může stát v případě uzavřeného systému od jediné firmy.

Více možností, a tedy i řešení

Během rekonstrukcí malých bytů a domů, kde investor nechce zbytečně sekat do zdí, se přímo nabízí bezdrátová varianta – tedy rádiový modul. Pomocí těchto modulů lze spínat i stmívat světla nebo třeba ovládat žaluzie či jiné technologie v bytě či domě.
Na trhu lze sehnat i reléové či tlačítkové moduly, bateriová tlačítka i tlačítka napájená pomocí solárního modulu, tedy bez potřeby výměny baterií. Pozadu nezůstávají ani pohybová čidla, hlavice k řízení topných soustav a mnoho dalších produktů, ze kterých je možné sestavit instalaci až do 255 prvků.

V praxi je ovšem daleko rozumnější volit trochu menší rozsah, a to do cca 30 prvků. Samozřejmě se využívají a běžně fungují instalace s cca 50–80 prvky, takže číslo 30 není nic jiného než praktické doporučení.

Oproti některým konkurenčním výrobcům, které na KNX protokolu nefungují, investor získá díky symbióze s KNX protokolem mnoho dalších funkcí, ať už jsou to světelné scény, časové funkce nebo možnost spárování každého produktu až s 20 dalšími produkty. Včetně výhody propojitelnosti se sběrnicovými systémy KNX a Easy i v budoucnu.

Sběrnicová varianta, nebo bezdrátová?

Mnohem více možností než bezdrátová instalace nabízí sběrnicové řešení. Výhodou sběrnicových systémů je například širší nabídka produktů nebo integrovaná čidla teploty ve sběrnicových vypínačích a mnoho dalších výhod. Tedy pokud je stavba teprve v počátcích nebo plánovaná rekonstrukce počítá s větším stavebním zásahem, je na místě volit přednostně sběrnicovou variantu. Pak nebude problém využít dotykových panelů k ovládání termostatů či roomkontrolerů a dalších podobných TOP produktů.

To samozřejmě otevírá mnoho možností řízení, ať už se jedná o světla, topení, žaluzie, či jiné technologie. Také lze ušetřit pár vypínačů použitím světelných scén, které si může kdykoliv snadno změnit každý uživatel.

Nejoblíbenější funkce chytré instalace

Velmi úsporná a oblíbená jsou takzvaná odchodová tlačítka, po jejichž stisku se zhasnou světla v celém domě, utlumí topení nebo chlazení, odpojí se nepoužívané zásuvky nebo se třeba zatáhnou žaluzie, aby se během nepřítomnosti byt zbytečně nepřehříval a po návratu se nemuselo draze chladit.

Žaluzie lze také řídit dle informací získaných meteostanicí, kdy jejich pohyb a naklopení mohou být řízeny i v závislosti na svitu a poloze slunce, foukání větru a podobně. Zrovna tak lze zavřít střešní okna, pokud meteostanice zjistí, že začalo pršet.

Veškeré ovládání systému nebo řízení procesů lze samozřejmě i nadále provádět ručně, a to pomocí vypínačů, dotykového panelu, tabletu, mobilu nebo PC, jak ze svého obýváku, tak i vzdáleně, například z práce nebo z pláže na dovolené.

Devizou a výhodou tohoto řízení ovšem je, aby opakující se činnosti probíhaly automaticky a bez lidských zásahů, a tedy i chyb. V tom případě inteligentní elektroinstalace začíná generovat skutečnou přidanou hodnotu ve formě úspor na topení či spotřebě elektřiny, a především v komfortu ovládání domu.

Dům se přizpůsobuje a roste se svými obyvateli

Různí uživatelé mají i různé potřeby a stejně tak máme různé možnosti, jak je lze řešit. V případě systémové instalace není problém změnit chování domu dle aktuálních potřeb obyvatel, a to bez jinak nezbytných stavebních úprav. Dá se říci, že dům roste spolu s potřebami svých obyvatel a učí se nebo přizpůsobuje tak, jak postupně vznikají nové požadavky na pohodlné ovládání nebo funkce domu.

Například lze snadno vyměnit vypínač se dvěma tlačítky za vypínač se čtyřmi tlačítky v případech, kdy je třeba doprogramovat novou světelnou scénu nebo ovládat další světelný okruh na zahradě či otevírat vjezdovou bránu.

Často je přitom slyšet argument proti systémové instalaci, že obyvatelé nechtějí, aby jejich dům a případné změny na domě závisely na někom cizím. To je sice argument validní, ale z určitého úhlu pohledu ne zcela rozumný. Každý má přece svého oblíbeného řemeslníka na elektro, vodu, plyn nebo třeba jen na opravy auta. Celá situace je pak prakticky stejná – uživatel se ocitne ve stejné pozici jisté závislosti na konkrétním člověku. U chytrých instalací je určitý rozdíl v tom, že je integrátorovi třeba důvěřovat o trochu více, protože jde o určité okno do soukromí uživatele. Tato práva ale lze pomocí změny v uživatelském rozhraní silně omezit nebo dokonce úplně zakázat. Obě varianty mají své výhody i svá rizika.

Systém KNX firmy Hager

Firma Hager nabízí rovněž řešení v podobě systému Easy. Jde o trochu zjednodušenou verzi systému KNX, která nabízí sice omezené některé funkce, ovšem za nižší cenu a s výhodou snadného programování. Každý, kdo se chce stát integrátorem, nebo jen uživatel, který si chce svůj dům sám nastavit a upravovat dle svých potřeb, už po jednodenním kurzu dokáže dům snadno naprogramovat. V případě Easy systému tedy odpadá dlouhé a drahé školení na software ETS nebo nutnost jeho zakoupení, což značně zjednodušuje i zlevňuje celou systémovou instalaci. Zároveň lze kdykoliv tento projekt nahrát do ETS5 a celý systém doplnit a doprogramovat s produkty KNX.

 

30.10.2020 10:30 | autor: Jan Franěk

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist