Jak si doma vytvořit městkou džungli

Svěží zeleň pomalu přechází do unavené tmavé a brzy se začne zbarvovat do podzimních zemitých tónů. Procházky a pikniky v parku nahradí sledování televize. Je nejvyšší čas si pořádně zazelenit domácnost – s těmi správnými tapetami, květináči a doplňky budeme podzim a zimu snášet lépe.

pixers_2211077_thetropicaldreamsplantsinyourhometh.jpg_1532684593-1100x618.jpg Celá galerie 36 Zdroj: Pixers

Trend městské džungle je momentálně velmi populární. Život v centu měst se všemi výhodami a pohodím, a přesto v souznění s přírodou a mezi rostlinami. Kdokoli tomuto trendu propadne, nedokáže si už život představit bez uklidňující zeleně. Navíc jsou prvky tohoto směru vhodné do každého interiéru a mají pozitivní účinky na zdraví a psychiku.

Kam umístit tolik rostlin? Všude, kam se dá – na parapety posadíte menší květináčky, velké osídlí podlahu, pnoucí liány mohou viset od stropu. Motivy přírody a džungle nesmí chybět ani na vybavení – na tapetách, polštářích i kobercích, vázy a mísy mohou mít podobu květů a listů – v tomto případě výjimečně platí, že více je opravdu více. Nebo znáte snad přeplácanější místo, než je džungle?

Živé květiny jsou základ

Výběr rostlin, které si můžete přinést domů, je obrovský. Jednotlivé druhy podléhají módním trendům, jako cokoliv jiného. A protože zelený trend neoslabuje, zákazníci jsou hladoví po nových a nových druzích. Monstera, pilea, různé druhy zajímavě zbarvených kalateí stejně jako nezničitelné sukulenty, velmi populární je šťavel purpurový – to jsou rostliny, které okupují naše domovy. A pak také různé druhy filodendronů, které přitahují pozornost zajímavými tvary listů.

Při jejich výběru se nezaměřujte jen na vzhled, ale také na péči, kterou jim jste schopni a ochotni poskytnout. Informujte se o tom, jak se o ně správně starat. Na kaktusy a sukulenty můžeme zapomenout i několik měsíců a budou spokojené, pokud budou mít dostatek světla. Také filodendrony nám odpustí, když je nějakou domu zapomeneme zalévat.

Často se říká, že rostliny nepatří do ložnice, protože během spánku odebírají kyslík. Naštěstí ne všechny zelené krásky se po západu slunce stanou škůdci.

V ložnici můžete bez obav pěstovat palmy, lopatkovec, kapradiny či sansevieru à la tchýnin jazyk. Uvolňují hodně kyslíku, ale největším benefitem všech rostlin je, že přinesou do interiéru kousek skutečné přírody, tepla a jedinečnosti.

Dobrou volbou pro klidný spánek jsou také aloe vera a tlustice, které nejenže nezbavují kyslíku, ale během spánku ho produkují.

Exotické tapety

Městkou džungli je potřeba zasadit do celkového kontextu a tak je třeba domov doplnit nejen o květiny, ale také o další dekory a doplňky, které vnesou živé barvy a fascinující motivy.

Tapety a nástěnné malby s rostlinnými motivy jsou způsobem, jak se zbavit nudy a opticky zvětšit prostor a obklopit se přírodou. Kombinujte svěží zeleň s pastelově růžovou a budete trendy. Bílá a všechny barvy země od hnědé přes béžovou po pískovou budou ideální pro milovníky klasiky. Zastánci minimalismu najdou ideál v zelené kompozici. A ti, kdo mají rádi ohnivé akcenty, sáhnou po žluté, červené či trendy fialové. Pro klid zase volíme odstíny oblohy.

Materiály přímo z džungle

Džungli musíme nejen vnímat očima a nosem, také si na ni chceme sáhnout. Toho nejlépe docílíme přírodními materiály jako ratan, proutí či surové dřevo. A jakou formu zvolit? Pletené koše i křesla, dřevěné rámy, keramické předměty a nádobí. Povoleno je vše, co pochází z přírody a zachovalo si její ráz.

Jestli ještě nemáte jasno, jestli si z domova udělat džungli nebo nevíte, kde začít, zkuste jen malou změnu. Pořiďte si plakát nebo obrázek a k tomu několik pokojovek. Jejich prostřednictvím nabydete první zkušenosti. Brzy uvidíte, jak se vaše džungle rychle rozrůstá.

3.7.2019 10:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist