Znáte Shou Sugi Ban? Opalování je nejlevnější povrchová úprava dřeva a žhavý trend v architektuře

Trendy v architektuře se vždy netočí kolem nových nápadů, ale občas se ohlédnou do minulosti a oživí staré techniky pomocí vylepšených technologií. Dokonalým příkladem je japonská technika úpravy dřeva opalováním Shou Sugi Ban.

shutterstock_1463463551-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Pod exotickým názvem Shou Sugi Ban se skrývá starobylá japonská technika, která používala ke konzervaci dřeva zuhelnatění povrchu plamenem. Shou Sugi Ban je také známá jako Yakisugi a tradičně se prováděla na dřevě z japonského cedru. Proces zahrnoval zuhelnatění dřeva, jeho ochlazení, očištění povrchu od sazí nebo spálenin a nakonec povrchovou úpravu desek olejem.

Oheň jako ochranář

I když to zní paradoxně, oheň nemusí být pro dřevo jen nepřítel. Shou Sugi Ban ve skutečnosti zvyšuje trvanlivost a je přirozeným způsobem konzervace dřeva bez použití chemikálií, barev a jiných povrchových úprav.

Čtěte také:

Dřevěný povrch po zuhelnatění méně nasává vodu, a tedy i méně „pracuje“. Stává se imunním proti plísním a škůdcům, jako jsou červotoč či tesařík, kterým takto ošetřené dřevo zkrátka nechutná. Můžeme očekávat, že se tento žhavý trend moderní architektury objeví nejen v tradičním exteriéru, ale také v interiérech domů či dokonce na nábytku a dekoracích. Nejlépe ovšem vynikne jako obklad fasády nebo na stěnách v interiéru. Přestože se jedná o velmi starou metodu úpravy dřeva, je dostatečně flexibilní, aby vypadala úžasně v moderním i rustikálním prostředí.

Jak Shou Sugi Ban funguje?

Při působení ohně se při procesu hoření vytvoří na povrchu dřeva tenká zuhelnatělá vrstva. Tato vrstva chrání dřevo podobně jako mořidla nebo oleje. Ale na rozdíl od nich jsou povrchy ošetřené spálením velmi nenáročné na údržbu a v podstatě věčné. Proces Shou Sugi Ban je navíc šetrný k životnímu prostředí. V této metodě nejsou přítomny žádné chemické látky, které by se mohly potenciálně vypařovat do okolí. Po skončení životnosti takto ošetřeného dřeva jej lze recyklovat nebo spálit bez obav z poškození životního prostředí, jako by tomu mohlo být při likvidaci dřeva ošetřeného lazurou či barvou.

Jak na Shou Sugi Ban?

Je až neuvěřitelné, jak je tato metoda snadná a levná. Stačí propanbutanový hořák, kterým důkladně dřevo opálíte. To, s jakou intenzitou ho spálíte, ovlivní jeho finální vzhled. Pokud ho chcete použít i jako ochranu dřeva, nestačí jen lehké ožehnutí, ale spálení na uhel. Poté stačí vzít rejžák nebo ocelový kartáč a zuhelnatělé části vykartáčovat do hladka. Jde to snadno. Nejvíce spálené měkké dřevo se lehce odstraní a zůstane krásně strukturovaná kresba tvrdých letokruhů. Na závěr můžete ještě ošetřit olejem.

Svépomocí si takto velmi rychle opálíte například prkna na celou fasádu. Samozřejmě, že podobného efektu dosáhnete pomocí černé nebo jiné tmavě laděné povrchové úpravy lazurou či barvou. Ty ale musíte časem obnovovat. Shou Sugi Ban vás ale vyjde mnohem levněji a navíc mnohem déle vydrží.

13.4.2022 10:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist