Shiplap zamaskuje křivé stěny a zateplí váš byt. Co to je?

Neznámé slovo představuje osvědčený postup, který možná najdete i u vás doma. Jako shiplap se totiž označuje obložení stěn a nábytku dřevěnými lamelami nebo palubkami. A momentálně je velmi v kurzu.

1walls-and-floors-ltd_vintage-wood-plank-tiles-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Walls and Floors Ltd.

Název shiplap zní velmi tajemně a velmi in. Plní webové stránky předních světových designérů a blogeři mu každou chvíli věnují pozornost ve svých příspěvcích. A přestože se může zdát, že patří spíše k architektuře skandinávských zemí, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe – objevíte ho často nejen v exteriéru jako obložení domů či chalup, ale poměrně běžně se tento prvek vyskytuje i uvnitř jak na stěnách, tak i nábytku.

K jakému stylu se shiplap hodí?

Už na první pohled je evidentní, že shiplap patří do všech tří. A možná ještě do mnoha dalších. Obložené stěny dřevěnými lamelami najdete v interiéru odnepaměti. Mají totiž několik výhod. Prioritou je samozřejmě příjemný design. Může se z nich dokonce stát jednotící a zároveň zajímavý prvek ve vašem bytě.

Dále tyto prvky přispívají k zateplení místnosti. A jak jejich název napovídá, vyráběly se z nich také lodě. Není proto divu, že si je můžete pořídit nebo vyrobit ve voděodolné úpravě. Z toho plyne, že se hodí i do kuchyní nebo koupelen.

V neposlední řadě není také bez zajímavosti, že se nejedná o žádnou velkou investici a jste-li zručnější, můžete si je obrousit, natřít a nainstalovat sami.

Patina je žádaná

Tento trend se stal populárním také proto, že můžete účelně zužitkovat stará dřevěná prkna, která jsou designéry tím víc ceněná, čím víc jsou opotřebovaná. Porušená barevnost a povrch nejsou žádnou překážkou. Dokonce ani nevadí, když k sobě pevně nepřiléhají a tzv. netěsní.

Prostě v nedokonalosti se skrývá ta pravá krása.

Uspokojí single lady i babičku

Protože se jedná o dřevěné lamely, téměř vůbec nehrozí, že by se do nějaké místnosti nehodily. Dřevo se snese s každým materiálem, takže si bez obav můžete k obloženým stěnám ve stylu shiplap pořídit obyčejnou židli, sametovou sedačku, květinové polštáře nebo minimalistický stolek. Snad jen s plastem bystě měli v takto vybavených pokojích raději šetřit.

12.5.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist