SHAPES LIGHTS aneb nový styl ve výrobě svítidel

Angličtináři možná tento název rozklíčují, ale pro jistotu – SHAPES LIGHTS znamená něco jako tvary světel nebo tvarovaná světla a jde o skutečně velmi aktuální designérský fetiš, který je na vzestupu a ovlivňuje finální vzhled moderního osvětlení.

133614-1100x618.jpg Celá galerie 36 Zdroj: archiv redakce

Interiérová svítidla, ať už nástěnná, stropní, solitérní, či dekorativní, plní neodmyslitelnou úlohu v našem každodenním životě. Nejen, že od nich vyžadujeme praktičnost, ale rovněž očekáváme, že se co chvíli rozšíří už tak nekonečná paleta designových typů, modelů a designů o další kusy, že ani nebudeme vědět, které osvětlení si do svého interiéru vybrat.

SHAPES LIGHTS není žádná kolekce anebo řada designových svítidel. Kdepak. Jedná se o směr, nebo chcete-li styl novodobého designu, který silně zasáhnul celosvětovou výrobu tohoto praktického a současně dekorativního doplňku interiérů.

Samotnou podstatou je zaměření na tvarovou strukturu jednotlivých lamp a osvětlení. Nejde jen o to, aby to bylo hezké, ale o to, aby každé osvětlení o něčem vypovídalo. Může být odrazem dynamičnosti, nebo může vycházet z melancholie, tolik typické například pro vintage interiéry.

Mezi nejoblíbenějšími typy svítidel, určených do moderních a minimalistických interiérů jsou modelové designy, vycházející z japonského umění origami.  Svět interiérového designu je obecně fascinován těmito, až do naprosto zázračných tvarů poskládanými kousky papíru, které dovedu vyprávět celé příběhy. To by bylo, aby se tyto okouzlující, ručně vyráběné, papírové hračky nepodepsaly na konceptu interiérového osvětlení.

Prim hrají také retro přírodní materiály jako je například proutí anebo lýčí, které je v mnoha případech považováno spíše za odpadový materiál. Pakliže se ale tyto tak klasické materiály ošetří správnými přípravky, aby získaly na pružnosti a nabarví se lesklou černou glazurou, jsou takřka k nerozeznání od ratanu, jenom jsou o 80 % lehčí a tudíž naprosto dokonalé pro pletení různorodých tvarů nápaditých stínidel stropních světel i volně stojících, masivních lamp.

Lucie Sýkorová

Foto: pursuitist.com, houzz.com, interdecor.com

13.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist