Sháníte řemeslníka? Připravte se na něj!

Manžel, a to jak ten pravý, tak ten tzv. hodinový, nemusí zvládnout všechny domácí práce, někdy je třeba zavolat řemeslníka. A ne vždy jsou s nimi všichni spokojeni, řemeslníci u nás nemají vůbec dobrou pověst. Na co si dát pozor? Na co připravit? Co si řemeslník může dovolit a co už ne?

Pokud se dáváte do větší stavby či přestavby, ptejte se na reference. Nebojte se požádat o kontakt na klienta, který už se s řemeslníky setkal, ten vám nejlépe vypoví, jestli s nimi byl spokojen. Nechte si předložit dokumentaci z posledních zakázek.

Řemeslník – nikdy bez faktury

Ženy řemeslům příliš nerozumí, proto je jednoduché je ošidit. Nebojte se přizvat si bratra nebo kamaráda, který vám na stavbu nebo opravu dohlédne. Zároveň nebudete sama a nekývnete tak na vše, co vám řemeslník nabídne. Mnohdy se totiž jen snaží vyzkoušet, co všechno si necháte namluvit.

Pozor na věty typu: bez faktury vám to udělám o čtvrtinu levněji. Na to rozhodně nepřistupujte, zvažte, jestli raději řemeslníka rovnou nevyhodit. Pokud budete chtít později práce reklamovat, bez faktury nebude jak. Jako by u vás řemeslník nikdy nebyl. Lákavá sleva vás pak může vyjít pořádně draho.

Řemeslník – zaplaťte si stavební dozor

Pokud máte strach předat klíče od domova cizím lidem a sama řemeslníky hlídat nemůžete, protože nedostanete dovolenou, zaplaťte si stavební dozor. Sice to může vypadat jako zbytečně vyhozené peníze, pokud se ale něco stane, máte legitimní nástroj jak se chránit v případě reklamací.

Připravte se na to, že budete mít v bytě nebo domě pořádný nepořádek, i když vám pánové přijdou pouze opravit záchod. Jen výjimečně se řemeslníci zouvají. Boty nesundávají jednoduše proto, že je to zbytečné zdržování.

Řemeslník ? Zbytečně se nestresujte, nestojí to za to!

Nebuďte zbytečně rozčarovaní, když si vezmete dovolenou, a řemeslníci nakonec přijedou ve tři odpoledne nebo vůbec. Stává se to často, proto se na to připravte a zbytečně se nestresujte.

Neplatí to samozřejmě o všech řemeslnících, mnozí z nich jsou výborní profesionálové, kteří udělají přesně to, za co si zaplatíte. Zkušenosti lidí jsou ale často spíše opačné, proto buďte ve střehu.

Další informace a inspirace ve článku Budete na jaře stavět dům? Pozor na Rozvody v domě!

Martina Tlachová
Foto: jeffsappliance.com, lamplota.eu, malirstvi.jihlavsko.com, hyra.webzdarma.cz, chovanec-opava.cz, aircoplumbing.com

23.2.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist