Shabby Chic – romantika v bydlení, milovaná ženami

Romantika, pojem spojovaný s láskou, krásou a hlavně se ženami a se vším, co je obklopuje. U designového stylu, který je spíše ženský a romantický se dá správně předpokládat, že jeho zakladatelkou a hlavní tvůrčí představitelkou je žena.

122909-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: archiv redakce

Za zakladatelku tohoto stylu je považována britská designérka Rachel Ashwellová. Shabby Chic styl a jeho založení je tedy spojováno s Velkou Británií a osmdesátými léty minulého století. Velkou popularitu si však získal i v Americe, a to o něco později, až devadesátých letech dvacátého století. V Americe byl výrazně ovlivněn kulturou Provence, Toskánska, středomořskou kulturou a kulturou Řecka. Dnes se již šíří celou Evropou, fotky tohoto stylu zaplavují stránky internetu a předměty a dekorace s ním související vyplňují interiéry našich domovů.

Charakteristickými prvky Shabby Chic stylu jsou prvky odkazující na nejrůznější styly z historie a také na styly romantické. Uměle vytvořeným dojmem opotřebovanosti nábytek v tomto stylu dokáže proměnit interiér ve styl rustikální.

Je velmi dobře známé, že Shabby Chic styl si doslova libuje v pomněnkové, lila, růžové a smetanové barvě a ve všech jejich odstínech. Setkat se u něj můžeme i s barvou žlutou, tyrkysovou anebo bílou či s barvou slonové kosti. Velmi dobře se pak tyto barvy kombinují buď vzájemně anebo s šedou barvou. Typickým vzorem tohoto designového stylu jsou květiny a krajka. S těmito vzory se můžeme setkat kupříkladu i na keramických obkladech anebo dlažbě, nejčastěji však na tapetách a potahových textiliích.

Jemné detaily, dokonalost ručních prací, speciální kousky ze skříní našich babiček a květinová výzdoba, to je ta pravá romantika lákající ženy všech národností k pořízení do vlastního interiéru. Mnohé z nich, které jsou zručnými švadlenkami, krajkářkami či vyšívačkami si mohou spoustu z těchto stylových dekorací vyrobit samy, čemuž se my ostatní můžeme jen obdivovat.

Shabby Chic stylu jsme si již na stránkách Livingu věnovali, a to v článcích s názvy: „Romantické bydlení ve stylu  Shabby Chic“ a „Shabby Chic: originální „ošuntělá“ elegance“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com

6.5.2014 12:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist