Sezóna koupání neskončila! Ale vyčistěte si vodu

Voda je v teplých pozdně letních a podzimních dnech ideálním prostředím pro množení různých mikroorganismů a řas, a chcete-li užívat bazén celou sezónu vč. letošního teplého září, pak se bez pravidelné údržby se neobejdete.

125773-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Stejně jako nelze vymezit čas, kdy vyprat záclony nelze ani přesně určit jak často zbavovat bazén usazenin. Jednoduše, podle potřeby a četnosti provozu. Do otevřených bazénů padá prach, drobný hmyz a na stěnách se usazuje vodní kámen. Všechny tyto nečistoty podporují tvorbu a růst řas s následným zakalením vody. K průběžnému čištění stěn i dna bazénu je na trhu dostatek typů polo- či plnoautomatických vysavačů, které by měly být v provozu co nejčastěji. Denní odstranění plovoucích nečistot pomocí síťky je rovněž nezbytné pro čistotu vody. Mastný povlak na rozhraní hladiny nikdy nečistíme mýdlem, saponátem nebo abrazivními prostředky. K tomu jsou určeny gelové či sypké granulované čističe na stěny bazénů.

Jeden den v týdnu věnujte úpravě vody

Během sezóny je pravidelná údržba bazénu nezbytná. Alespoň jednou týdně propláchněte filtrační zařízení, zkontrolujte náplň dlouhodobě působících chlórových tablet v plovákovém dávkovači a případně je doplňte. V období zvýšeného provozu v bazénu se vyplatí vodu ošetřit šokovou terapií, která zvýší hodnotu aktivního kyslíku či chlóru až na 10 mg/l. Zvýšená koncentrace bezpečně zničí baktérie, viry i řasy. Po tomto zásahu je však nutné koupání omezit do té doby, dokud hodnota chlóru neklesne pod 0,8 mg/l, což je zhruba 24 hodin. Po šokovém ošetření vody je důležité očistit stěny a dno bazénu, od usazených řas, aby nedocházelo k jejich opětovnému množení.

Bazény – inspirativní fotogalerie

Tvorbě zákalů lze zabránit pravidelným používáním pomalu rozpustného vločkovače,  který je možné po celou dobu provozu bazénu ponechat ve skimmeru nebo akumulační nádrži

Proč se voda kalí?

Kromě běžně zanesených nečistot jako jsou písek, tráva či bláto, které by měl zachytit účinný filtr se může stát, že voda přes veškerou péči ztratí svou křišťálovou průzračnost. Nepříjemný jev může bát způsoben například vysokým pH, kdy se ve vodě vytvoří nerozpustné mikroskopické částečky uhličitanu vápenatého, které filtrace nezachytí. Na hladině tak vznikne nepěkný mléčný zákal. Náprava je vcelku snadná: pomůže úprava pH na správnou hodnotu a použití přípravku, který snižuje koncentraci vápenatých kationů, což jsou zpravidla odstraňovače tvrdosti vody nebo stabilizátory tvrdosti vody.

Nejvíce nepříjemnou „závadou“ vody jsou řasy, jejichž mikroorganismy jsou velice přizpůsobivé, přestože je voda ošetřena chlórovým přípravkem. Do vody se dostanou napadaným prachem, prostřednictvím větru i deště a množí se velmi rychle, zvláště za velmi teplých dnů. V okamžiku kdy zakalení vody zpozorujeme jsou jich v každém litru vody již milióny. Mohou mít různé zbarvení od hnědé, zelené, žlutavé až po černou barvu a pokrývají dno i stěny bazénu nepříjemně kluzkou a slizkou hmotou, která později zapáchá. Zasáhneme-li ihned je šance vodu vyčistit. Testerem změříme pH, a následně upravíme kyselost vody na odpovídající hodnotu. Poté za nepřetržitého filtrování vodu ošetříme algicidním prostředkem nebo šokovým chlorováním U pískových filtrací je nutné pravidelně  sledovat tlak ve filtrační nádobě a v případě potřeby provést zpětný proplach, aby se zachycené řasy vyplavily a nedošlo k ucpání filtru.

Jak vyčistit vodu?

Příčinou zkalení vody může být zvýšená přítomnost minerálních či organických  látek. Zkontrolujte správný chod zfiltrace a změřte hodnotu pH, která by se měla pohybovat v hodnotách od 7,2 do 7,6. Pokud se voda v bazénu nevyčistí ani po 4 až 5 dnech nepřetržitého filtrování při vysoké koncentraci chlóru, zkuste použit přípravek na odstranění minerálního usazenin a zákalu.

Zezelenání vody je často známkou přítomnosti přemnožených řas, které se tvoří v nedostatečně okysličené vodě. Řasy se ve vodě projeví formou kluzkého slizu, zpravidla usazením na stěnách a dně bazénu. Opět je potřeba zkontrolovat hodnotu pH a doplnit chybějící kyslík přípravkem na peroxidové bázi, který se působením řas bezezbytku spotřebuje. V každém případě vodu nepřetržitě filtrujte až do úplného vyčištění.

Voda s nádechem dohněda signalizuje nadměrné množství železitých složek. Úprava spočívá v neustálém filtrování a upravení pH na odpovídající hodnotu. Je-li příčinou železité vody přímo přívod z vodovodní sítě, lze vodu upravovat pomocí speciálního filtru Atlas CPP, který odstraňuje vysrážený podíl železa a rez. Filtr se montuje za vodoměr nebo domácí vodárnu.

Autor: Irena Forejtová
Foto: Bazény Macek a syn

12.9.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist