Sezení na vysoké noze aneb vybíráme barovou židli

Moderní kuchyně se dnes velmi často honosí zajímavě řešenými ostrůvky, které se ne náhodu podobají barovým pultům. Tento prvek již expandoval i jak solitér do prostor společenských místností, kde zpravidla slouží skutečně jako bar. Ať v kuchyni nebo u lahve něčeho ostřejšího, člověk si vždycky rád sedne…

133196-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

Zpravidla se optimální výška interiérového barového pultu pohybuje kolem 1,5 metru. Deska pultu by rozhodně měla přečnívat zhruba o pár centimetrů cm, aby sedící osoba měla dostatek místa na nohy.

No a konečně se už dostáváme k „jádru pudla“ – tedy k barovým židlím. Ve velmi malé kuchyni můžeme desku pultu upevnit přímo na stěně, případně může být vyklápěcí. Kromě stolování ji můžeme využít i jako přídavnou pracovní plochu. To následně také řeší prostor pro zasunutí i masivnějších barových židlí, například opatřených opěradlem.

Velká inspirativní fotogalerie židlí

Interiérová barová židle musí být v první řadě bezpečná, pevná a stabilní. Tvarově, materiálově i barevně ji třeba sladit s barovým pultem. Barová židle je nejvyšším typem židle, který umožňuje komunikaci z očí do očí, což je z psychologického hlediska velmi důležité, neboť na ní sedící host může dělat společnost hostiteli. Mimo jiné, vysoké sezení výrazně šetří prostor  – je to trochu jako se stavěním mrakodrapů do výšky… Avšak i takové barové židle mohou být například i skládací, čímž mohou prostor šetřit o to intenzivněji.

Sedák by měl být rozhodně dostatečně široký a rovněž by, jedná-li se o polstrované židle, nemělo být čalounění přecpané výplní – na židli se potom sedí značně nepohodlně. Vyšší bezpečnost zajišťuje nízké kyčelní opěradlo. Opěrky na ruce nejsou potřebné, bývají pouze dekorativním prvkem. Komfort a bezpečnost sezení zajišťují i podpěry na nohy ve spodní části židle. Pokud židle nemá opěrku na nohy, může být na barovém pultu vodorovná tyč, o kterou si lze opřít chodidla, jako ve skutečném baru.

Barové židle jsou vděčným námětem pro designéry, a proto je možné koupit je v různém tvarovém i materiálovém provedení. Kromě tradičního dřeva je oblíbená kombinace chromované konstrukce a sedáku z plastu či hliníku, ale sedadlo může být i čalouněné.

Barové pulty a židle fotogalerie

Barová židle s neobvyklým designem se stává výrazným estetickým doplňkem interiéru. Nenechte se proto unáhleně zlákat jen vzhledem či atraktivní cenou, ale vyzkoušejte, jak se na ní sedí a zda je pro vás pohodlná. Pokud máte v rodině děti, uvědomte si, že sezení na barové židli není pro menší děti vhodné ani bezpečné. Raději jim k baru přisuňte dětskou stoličku, která se dá nastavit do podobné výšky, jako ta barová.

Lucie Sýkorová

Foto: my.all.biz , beacont.com , mzvirgo.com, wharfside.co.uk, bar-stool.en.made-in-china.com , nigerianmaritimedirectory.com,  .decoist.com,  flexwi.com, sanyartspace.com, apcconcept.com, productfind.interiordesign.net

16.10.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist