Šetřete své peníze aneb Pár tipů pro bezodpadovou domácnost

Všimli jste si někdy, kolik odpadků se ve vaší domácnosti vyprodukuje? Možná i přemýšlíte, jak je snížit. Pokud ano, pak vězte, že cesta k bezodpadové domácnosti není tak trnitá a složitá, jak by se mohlo zdát. Ukážeme vám, jak na to.

bezodpadova-domacnost-1-1100x618.png Celá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Nikdy není pozdě začít redukovat svou uhlíkovou stopu a nemusíte hned používat poněkud alternativní „bezšamponovou“ metodu. I malé množství ušetřeného odpadu naší planetě pomůže, protože kdyby si to řekl každý… Jak na to?

Začněte jednoduše

Snad každý někdy cestuje, a když zrovna nemusí cestovat svým autem, prvním a jednoduchým krokem k bezodpadové domácnosti může být využívání elektronických jízdenek. V době smartphonů to navíc není nic složitého a ušetříte tím zase kousek z naší planety.

Nebo si kupujete pití a automaticky dostáváte plastové brčko? Odmítněte ho, případně si vyžádejte papírovou alternativu, která je dnes již běžně k dostání ve většině obchodů s rychlým občerstvením. Pokud víte, že v tom vašem oblíbeném ještě na papírovou alternativu brček nepřešli, pořiďte si skleněné nebo kovové a noste ho prostě s sebou v kabelce nebo batohu. Když jsme u nakupování, nelze nezmínit igelitové tašky. Jednoduše je nahraďte látkovými či si zavzpomínejte a pořiďte si síťovku, která je skladná a praktická. Pokud už máte zásobu těch plastových doma, nezoufejte, nejdřív utahejte ty, každá další nekoupená plastová taška se počítá.

Čtěte také:

Pokračujte přirozeně

Ke zdravému životnímu stylu patří kvalitní strava. Bohužel, dnes často platí, že co si člověk neudělá sám, na to se nemůže spolehnout. A rázem jsme u domácí stravy.

Chutný oběd či svačinku si musíme někam uložit, takže jaké jsou možnosti? Jednorázové plastové sáčky, které se v přírodě rozkládají i dvacet pět let, rozhodně ne, to je jasné. O něco lepší je to s biologicky rozložitelnými plastovými pytlíky, ty jsou fajn, ale často se v nich stane ze svačiny nechtěná placka. Skvělou volbou jsou proto nejrůznější úložné boxy a krabičky. Bavit vás budou také kapsové sáčky.

Kapsové sáčky jsou fajn

Kapsové sáčky mohou být vyrobeny z látky, plastu nebo ideálně v kombinaci. Jsou na rozdíl od krabiček skladné, ale daleko pevnější než obyčejné igeliťáky. Další jejich vlastností, kterou rozhodně oceníte, je to, že se dají jednoduše otřít, když se zašpiní. Některé je možné prát i v pračce. Potraviny v nich nevlhnou, ani neosychají. Výrobci dbají také na design. Na výběr jsou různé barvy, vzory i velikosti. Dále mohou posloužit i jako prostírání a poskytnout tak čistý povrch při stravování.

Když už jsme u skladování jídla, základní suroviny jako mouku, vločky, luštěniny, rýži, semínka a tak dále lze pořizovat buď v bezobalových obchodech, nebo ve velkých baleních a skladovat je pak doma ve sklenicích. To není nic nového ani světoborného, však se to tak dělalo už kdysi dávno. Nakupovat rovnou bez obalu, i když to zatím není moc rozšířené, se dá také stále častěji a snad obchodů typu „nebaleno“ bude přibývat jako hub po dešti.

Inspirujte se

I balení dárků je jednou z cest, jak omezit produkci odpadu a navíc ukázat, že to myslíte vážně. Recyklovaný papír, klasická stužka, místo izolepy lepidlo z vody, mouky a cukru určitě zaujme!

Možná jste byli na návštěvě u někoho, kdo už v režimu „Zero Waste Home“ jede. Pokud ne, není to na škodu. Uvidíte tam například místo houbičky na nádobí houbu z lufy, což je odrůda tykve, místo drátěnky kokosovou slupku, v koupelně mořskou houbu, domácí šampon (lze vyrobit suchý i tekutý) a venku či v bytě zcela jistě místo pro kompostování.

Ušetřete

Mnohé z výše uvedených tipů šetří přírodu i vaši kapsu. Ještě jsme se ale nezmínili o sdílení věcí, nebo pokud nemáte zrovna s kým, existují přece půjčovny vybavení. Z dobré půjčovny je vybavení vždy řádně připraveno, jen ho použijete a údržbu přenecháte na odbornících. To je fajn, ne?

Další nemalou finanční úsporu může přinést návštěva sekáče, bazárku, blešáku, antikvariátu a podobně. Pro malé děti je využívání oblečků z druhé ruky velice rozšířené, nebojte se alespoň občas pořídit z druhé ruky i něco pro sebe. Možná budete mile překvapeni. Tak hurá na to!

Další praktické pomocníky pro bezodpadovou domácnost najdete v naší galerii a do komentářů nám napište, jak to máte s odpady u vás doma. Těšíme se na příspěvky.

text: Gabriela Povýšilová, foto: Shutterstock.com

14.7.2022 2:00 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist