Šetřete přírodu i peníze

Přechod na zimní čas je pro mnohé v různých ohledech problematický. Vstávání do tmy není nic příjemného a stejně tak časný soumrak a rychlé stmívání může být jednak depresivní a současně se také zcela konkrétně projeví na provozních nákladech bydlení. Nikdy jindy se tolik nesvítí. Uvažovali jste někdy o spořivých zářivkách ? Šetřete svou „kapsu“ i přírodní zdroje.

Je to velmi jednoduchá a pragmatická úvaha. Levná žárovka je líbivá pro svou nízkou pořizovací cenu, ale pak lidově řečeno „vytáhne“ mnohem více peněz z rodinného rozpočtu, než spořivá či ekologická/ ekonomická žárovka či zářivka, která sice stojí více peněz, ale zato je pak umí mnohonásobně vrátit v podobě nižší spotřeby.

Konkrétní čísla

Např. výrobce OSRAM uvádí tyto informace opřené o výzkum a zkušenosti s provozem: uvažujme domácnost, kde je 10 zdrojů umělého světla s průměrným výkonem 75 W. Pak za 10 let všechny tyto žárovky spotřebují cca o  23 000Kč více, než spořivé zářivky (uvažován je typ Osram Dulux Superstar s výkonem 16 W , která za 10 let spotřebuje necelých 6 400Kč)  se stejnou svítivostí. Osram Superstar stojí dle prodejce kolem 230 Kč.

Další nezanedbatelnou skutečností je, že spořivé zdroje umělého osvětlení produkují o 80% méně emisí CO2.

Red.
Foto OSRAM

3.11.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist