Šestičlenná rodina na 76 metrech čtverečních? Vešla se!

REALIZACE Upravit malý byt pro velkou rodinu, což šest členů určitě je, může být zapeklité. K zařizování bytu je třeba přistupovat s otevřenou hlavou, hledat individuální řešení a vyřešit prostor tak, aby splňoval všechny funkce a jednotliví členové o sebe nezakopávali. V tomto případě se to povedlo na jedničku!

Mladá rodina se rozhodla pro rekonstrukci nástavby rodinného domku v zahradní kolonii. „Nástavba opravdu není extra prostorná, ale s pomocí architekta a chytrých stavebních prvků, se změnil prostor k nepoznání. Podařilo se rozvrhnout byt tak, aby vznikl velký obývací pokoj s kuchyní, dva dětské pokoje, ložnice a dokonce i velká koupelna a toaleta,“ vysvětluje na úvod majitelka domku.

Místem setkávání se stal obývací pokoj spojený s jídelním koutem a navazující kuchyní. Bylo třeba spojit jednotlivé tak rozdílné zóny nějakým jednotícím prvkem a tím se stal motiv bambusu, který se objevuje na dveřích, kuchyňských dvířkách i obkladu.

Malá velká kuchyň

Prostor pro kuchyň čítá pouhých šest metrů čtverečních. Aby se tam vešla kuchyně splňující potřeby pro vaření početné rodiny, byla zvolena dispozice ve staru písmene U. Protože by prostor obklopený nástěnnými skříňkami ke stropu mohl působit příliš stísněně, zvolili architekti kombinaci světlého a tmavého dekoru. Pro horní skříňky jde o dřevodekor dub lanýž, spodní skříňky se zahalily do vanilkového fóliovaného lesku.

„Jak bylo již řečeno, jednotícím prvkem prostoru je bambusový dekor. Díky technologii digitální grafiky Overface byl tento motiv aplikován přímo na lesklý povrch kuchyňských dvířek. Vysoká odolnost výrobní technologie dovolila umístit dekor i na dvířka v blízkosti elektrických spotřebičů,“ informuje pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a. s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek.

Tím ale bambusová éra v kuchyni nekončí. Druhým prvkem, který tento motiv nese, je celoskleněný obklad za linkou nahrazující keramické obklady. „Nejdříve jsem nevěděla, zda zrovna sklo je vhodné jako obklad v kuchyni. Ale grafosklo nemá spáry, takže jeho údržba je hračka. Což se v rodině s tolika dětmi cení,“ usmívá se paní majitelka.

Tip architekta: Při volbě kaleného skla za obklad využijte zaměření od profesionálů, protože na otvory pro zásuvky je třeba myslet již na začátku. Kalené sklo totiž nelze po instalaci nijak upravovat nebo brousit.

05.jpg

Zdroj: archiv redakce

Posuvné dveře uspořily místo

Vzhledem k nedostatku prostoru byly ve většině použity posuvné dveře do pouzdra. Sáhly po skleněných s oblíbeným dekorem bambusu. „Posuvné dveře se ukázaly jako velmi výhodné pro náš interiér. V obývacím pokoji jsme mohli do jejich těsné blízkosti umístit rohovou sedačku. Na druhé straně – vpravo od dveří, vznikl volný roh, který plánujeme osadit krbovými kamny,“ říká dále paní majitelka.

„Celoskleněné dveře jsou zajímavé i z pohledu propustnosti světla. Ve dne není chodba nikdy tmavá a večer je zajímavé v setmělé chodbě pozorovat, co s motivem dělá příjemné žluté světlo – které dveřmi proniká z umělého osvětlení v obývacím pokoji,“ pochvaluje si žena.

Bytelná koupelna se dvěma umyvadly

Jedním ze základních požadavků rodiny byla prostorná koupelna. I toto přání se jim splnilo. Architekt zvolil místo vany sprchový kout. Ušetřené místo osadil druhým umyvadlem, což je pro početnou rodinu velmi praktické.

„Jako nejlepší řešení jsme paní majitelce doporučili dvě samostatné skříňky s umyvadly. Zvolený model Q MAX jsme oblékli do vysokého červeného lesku Senosan, který propůjčuje skříňce honosný vzhled se snadnou údržbou. Komfortní je také zapuštěné umyvadlo Q s odkládacím prostorem kolem vodovodní baterie. Majitelé ocení dostatek úložného prostoru. Skříňky mají každá dvě prostorné zásuvky, které jsou doplněny o organizér,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku. Nad každou skříňkou je zavěšena designová galerka – se zrcadlem a zabudovaným osvětlením, které je dalším zdrojem světla v koupelně.

11.jpg

Zdroj: archiv redakce

S červeným vysokým leskem skříněk je také provázán keramický obklad stěn – bílošedá kombinace je ozvláštněna jemným červeným proužkem. Za povšimnutí jistě stojí i dlažba. Její kávový odstín zapadá do barevnosti koupelny a navíc – v tomto tónu se velmi dobře pořizují i další doplňky a koupelnové textilie jako ručníky nebo předložky.

„Kromě designu na nábytku v koupelně oceňujeme i jeho kvalitu. Už na první pohled vidíte masivní a skutečně bytelné skříňky s kvalitním keramickým umyvadlem a nemusíme se obávat, že bychom cokoliv v běžném provozu naší rodiny poškodili,“ přidává zajímavý postřeh paní majitelka.

Řešení nástavby zahradního domku ukázalo, že nikoliv drahé zařízení, ale chytré a důvtipné stavební prvky dokážou vytvořit pohodlné a stylové bydlení.

Materiál vznikl ve spolupráci se společností Trachea, J.A.P., Dřevojas

26.8.2016 3:33

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist