Šest rad, jak správně zateplit dům

Už dávno není pochyb, že zateplení domu přinese majitelům velké úspory a zvýší komfort bydlení. Zvláště v zimních měsících to určitě oceníte. A tak pokud jste se rozhodli, že se pustíte do zateplování, budou se vám hodit rady od odborníků ze Sdružení EPS ČR.

7nativepr_zat-52-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Sdružení EPS ČR

Výhody zateplení fasády domu jsou nesporné. Dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně, navíc budova dostane nový kabát, který s drobnými opravami vydrží 50 i více let. Aby však bylo zateplení efektivní, je potřeba k němu přistoupit komplexně.

Šetření ani kutilství není namístě

Při snaze ušetřit za každou cenu nemusí zateplení plnit své funkce a může docházet k odlupování izolantu či vytvoření tepelných mostů s rizikem vzniku plísní. Celá řada hrozících komplikací může vést až ke znehodnocení investice a samotné stavby.

Mezi nejčastější chyby patří špatná volba materiálů či nevhodný stavební postup.

„Samotné zateplení by mělo začít správným načasováním. Lepší je provádět tuto rekonstrukci v příhodných podmínkách, ideálně neklesá-li teplota k bodu mrazu a neprší. Vítáno v tomto případě není ani přímé slunce. Pro správnou funkci celého zateplovacího systému doporučujeme zpracovat pro dům energetický posudek, který odhalí kritická místa úniků tepla, a následně kvalitní projektovou dokumentaci. Podle toho se poté zvolí optimální technické řešení,“ říká předseda Sdružení EPS Pavel Zemene a varuje: „Kutilská práce bývá doma vítána, ale v tomto případě nemusí naplnit dlouhodobá očekávání. Rekonstrukci by proto měla provádět odborná firma specializující se na zateplení.“

Základem je energetický posudek

Ze všeho nejdřív je dobré nechat si energetickým specialistou vypracovat posudek a následně projektovou dokumentaci k domu, ve které projektant doporučí optimální tloušťku zateplovacího systému či vhodný typ izolantu pro dosažení co možná největší úspory energií.

Pro rodinné domy lze kvalitní energetický posudek sehnat od 10 000 Kč do 20 000 Kč. Pomocí moderních technologií je navíc dnes možné odhalit kritická místa úniku tepla z domu, která se u starých domů nacházejí zejména kolem oken.

Důležitá je správná volba izolačního materiálu

Na stavebním materiálu se šetřit nevyplácí a v případě izolace to platí dvojnásob. Levné izolanty nemusí mít požadované tepelně izolační vlastnosti, což platí obecně i pro kotvení, lepidlo či perlinku.

Materiály by navíc měly být od stejného výrobce zateplovacího systému, aby spolu správně fungovaly. Vždy volte pouze kvalitní a certifikované systémy, v případě na trhu nejoblíbenějšího izolantu, pěnového polystyrenu, poznáte takové zateplovací desky díky značce kvality „Q“. Rozhodnete-li se pro levnější, ale možná rizikový materiál, hrozí nejen snížení výkonu zateplení, ale třeba i porucha či úplné zhroucení systému.

Dostatečná tloušťka izolantu je zhruba 15 cm

Není to tak dlouho, co se zateplovalo 5 cm izolantu. V zásadě však platí čím více, tím lépe. Rozdíl v ceně není nijak výrazný, volba větší tloušťky izolantu celou rekonstrukci prodraží obvykle jen o jednotky procent konečné ceny. Připlácí se totiž pouze za objem použitého izolačního materiálu, zatímco lepidlo, kotvení a dokonce i práce stojí stále stejně.

Větší tloušťka se vám naopak vrátí nejen na ušetřených nákladech na energie, ale prodloužíte také životnost celé stavby lépe chráněné před mrazem a povětrnostními vlivy. S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14 až 16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20cm izolace.

V žádném případě nezateplujte svépomocí

Žádat o dotaci lze před stavbou, v jejím průběhu, ale i po jejím dokončení.

Ne každá stavební firma na trhu vám udělá zateplení stejně kvalitně. Ptejte se známých, jak byli se svou firmou spokojeni, hledejte na internetu reference a hodnocení od dalších zákazníků. Rozhodně se nedoporučuje brát věci do svých rukou a zateplovat svépomocí. Nevědomky se dopustíte řady chyb a ušetřené peníze za odbornou firmu přijdou vniveč, pokud budete muset nefunkční zateplení za pár let předělat.

Mezi nejčastější chyby patří špatná volba materiálů či nevhodný stavební postup. Nezřídka jsou k vidění také kutilské pokusy se zateplením pouze jedné poloviny domu s vidinou ušetření peněz. Pravdou však je, že zateplením domu pouze zčásti neušetříte téměř nic, neboť úniky tepla se jen přesunou do nezateplených částí domu.

Užitečným pomocníkem je stavební dozor

Mnozí majitelé si pod stavebním dozorem představí jen další utracené peníze navíc. Pravdou však je, že se stavební firmy mnohdy dopustí chyb. Ve snaze nabídnout vám levnější ceny než konkurenti na trhu mohou využít nekvalitní či nevhodné materiály, díky čemuž systém nebude zcela plnit svou funkci. Poté vám nezbude než práci reklamovat, což není vždy jednoduché a dům se vám navíc znovu promění ve staveniště.

Všechna potenciální rizika musí stavební dozor pohlídat a právě za tyto záruky včetně vedení případné reklamace je placený. Sehnat se dá do 10 000 Kč, záleží na počtu návštěv na stavbě.

Dobrá zpráva na závěr: dotace

Pokud dodržíte výše uvedené postupy, můžete rovnou požádat o státní dotaci. Stejné požadavky, tedy projektovou dokumentaci, energetický posudek, vhodné materiály a odbornou stavební firmu, má totiž populární program Nová zelená úsporám.

Žádat o dotaci lze před stavbou, v jejím průběhu, ale i po jejím dokončení. Potřeba je jen doložit všechny faktury jak od materiálů, tak od stavební firmy. Podle výše dosažených úspor můžete získat zpět až polovinu nákladů.

Pozor však na zateplení minerální vlnou! Její tepelně izolační vlastnosti mohou klesnout při působení běžné vlhkosti v zimních měsících až o 50 %, čímž zateplení nemusí naplnit očekávání majitelů domů, jelikož nesníží náklady na vytápění tak, jak bylo spočítáno.

Text: Ivana Kukalová

7.9.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist