Seskupujte předměty, barvy, tvary i materiály

Každý dekoratér vám řekne, že při výzdobě bytu je dobré dodržovat určitá elementární pravidla. Zvláštností přitom je, že zároveň vám asi doporučí, že není na škodu tyto zásady občas trochu porušit. Nicméně když přemýšlíte jak a čím dekorovat svůj domov, určitě je dobré si dopředu rozmyslet, jaká je optimální velikost pro případný koberec či kam pověsíte závěsy, obrazy nebo postavíte svícny. Naplánovat to sice není nic složitého, ale uvidíte, že se i vám pár obecných rad bude hodit.

22desiary.de_polka-vase-von-lsa-international-himmelblau-1100x618.jpg Celá galerie 31 Zdroj: desiary.de

Lichý počet hraje prim

Nevíte, jak rozmístit dekorace, aby váš pokoj vypadal co nejlépe? Jedním ze základních pravidel zdobení je soustřeďování předmětů do skupin, a to ideálně v lichém počtu. Přesvědčte se sami, že věci většinou vypadají lépe například ve trojicích.

Uvedené seskupení se však nemusí týkat pouze předmětů, nýbrž můžete vytvořit při dekorování schéma z barev nebo materiálů, poskládat na sedačku a na zem polštáře s různými opakujícími se dekory nebo pověsit na zeď několik obrázků v podobně tvarovaných rámečcích, příp. s podobnými motivy.

Pořiďte si více stolků

Seskupování se však netýká jen typických dekorací, ale třeba i různých poliček a stolků. Určitě jste se už sami několikrát přesvědčili, že klasický model rozmístění nábytku, dosud nejčastěji využívaný v obýváku (sedačka, křesla a mezi nimi konferenční stolek) není příliš praktický. Kdykoli si chcete odložit šálek nebo skleničku, musíte se většinou příliš natahovat a předklánět.

Proto je daleko praktičtější si pořídit různě velké stolky ze stejného materiálu nebo podobných tvarů, které zvýší váš komfort, protože jejich použití je podstatně variabilnější, než je tomu u jediného vycentrovaného konferenčního stolku. Pohrajte si nejen s velikostí, ale třeba i s výškou nebo barvou těchto předmětů.

Nezapomeňte na vázy, květináče nebo svícny

Stará váza nebo svícen nutně nemusí být nepotřebné předměty. Dozdobte je květinami, svíčkami a rozmístěte je třeba na parapet, krbovou římsu nebo přímo na podlahu. Takové dekorování se dá klidně použít i v minimalisticky zařízených interiérech.

Pravidlo seskupování můžete prostě uplatnit jak pro několik shodně velkých předmětů, jako jsou svíčky, hrnkové sukulenty či vázy, nebo pro různé tvary, velikosti a barvy. Je možné určit jednu „hlavní“ dominující věc, kolem níž rozestavíte další „příbuzné“ dekorace. Při seskupování barev zas přidejte něco v kovovém odstínu, co dodá sestavě jiskru a lesk.

Při dekorování zbytečně nespěchejte. V klidu se zamyslete, co mají vaše oblíbené předměty společného a jak je rozmístit tak, aby jim to co nejvíce „slušelo“ a vy jste se doma cítili co nejlépe.

9.4.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist