Seramis – kompletní program pěstování a péče o pokojové rostliny

Chcete se seznámit s originálním systémem pro pěstování pokojových rostlin, který je jednoduchý, velmi elegantní a péče o rostliny se stane dětskou hrou? Nelíbí se vám současný stav pokojových květin ve vašem bytě, uvažujete o hydroponii, ale je vám líto vašich starých a velkých rostlin pěstovaných v klasickém substrátu?

133525-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Základním předpokladem úspěšného pěstování rostlin touto metodou je substrát, tj. expandovaný jílový granulát, který vzniká při vysokých teplotách z westerwaldského jílu. Malá pórovitá zrna zadržují větší množství vody než je jejich váha a podle potřeby ho mohou rostlinám znovu uvolňovat. Důležitou vlastností je stabilní fyzikální struktura, která zamezuje slehávání substrátu. Kořeny tak mají stálý dostatek vzduchu, a to i v dalších letech po výsadbě, což je výborný předpoklad pro dlouhodobé optimální pěstební podmínky.

Pojem Seramis® zahrnuje následující části nezbytné pro úspěšné pěstování rostlin touto metodou:
· expandovaný jílový granulát
· vlhkoznak
· hnojivo pro kvetoucí a zelené rostliny

Jak již bylo řečeno seramis zadržuje takové množství vody, které ve srovnání s pěstováním v půdě umožňuje vynechat 2 – 3 zálivky. Vlhkoznak zapíchnutý v zemním balu rostliny, signalizuje okamžik, kdy je třeba znovu doplnit vodu, resp. živný roztok s hnojivem. Jeho spodní část umožňuje kontakt mezi kořenovým balem a tkaninou, která přenáší vlhkost do horní části, kde se to projeví změnou zbarvení. Je-li kořenový bal vlhký, je okénko modré. Odběrem vody rostlinami substrát vysychá a voda nevzlíná vlhkoznakem a barva se mění na červenou. Barevné změny fungují na optickém principu, vlhkoznak proto neukazuje množství vody, které je třeba dodat, ale kdy je třeba zalívat. Životnost vlhkoznaku je závislá na kvalitě zálivkové vody. Tvrdá voda způsobí dřívější zanesení barevného pole, což zhoršuje jeho funkci. Po dobu modrého zbarvení horního odečítacího okénka má rostlina dostatečné množství vlhkosti. Zálivku provedeme, až je celé pole červeně zbarvené.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Rostliny lze do seramisu přesazovat celoročně, protože zemní bal přesazených rostlin zůstává zachován a nedochází k poškozování kořenů. Narozdíl od půdy seramis díky své stabilní fyzikální struktuře nestárne, a proto rostliny již v něm pěstované přesazujeme, až když je nádoba malá. Lze používat veškeré možné vodotěsné nádoby (kov, sklo, keramika atd.) a je lepší zvolit větší, protože pak nebude nutné rostliny delší dobu přesazovat. Je možné vysazovat všechny druhy rostlin – všechny pokojové rostliny i kvetoucí, kaktusy i orchideje. Přesazování je čisté, jednoduché a elegantní.

Pracovní postup:
Rostlinu vyklepneme z původní nádoby a opatrně odstraníme volnou přebytečnou zem. Novou nádobu do jedné třetiny naplníme seramisem, vložíme rostlinu do nádoby a zbývající prostor zasypeme dalším seramisem. Ideální poměr je 1/3 zemního balu rostliny a 2/3 seramisu. Větší množství seramisu není na škodu.
Délku vlhkoznaku pak zvolíme podle velikosti nádoby a zapíchneme jej do zemního balu rostliny, u velkých rostlin až po odečítací okénko. Neměli bychom jej znovu z půdy vyndávat, protože se poškodí tkanina, která vede vodu a vlhkoznak a následně ztratí funkčnost. Vlhkoznak však neukazuje množství vody, kterým je třeba rostlinu zalít. To je závislé na velikosti nádoby a doporučuje se množství 1/4 objemu dané nádoby.

Rostliny zasazené v seramisu je třeba pravidelně hnojit. Výživu rostlinám dodáváme při každé zálivce roztokem životně důležitých živin. Pro většinu rostlin použijeme koncentraci dodávaného hnojiva 0,2% (2 ml / 1 l vody) a v období růstového klidu nebo citlivé rostliny hnojíme poloviční koncentrací. Lze také použít dlouho působící hnojivo LEWATIT HD5. Při přesazení nasypeme hnojivo na dno nádoby. Při dalším hnojení nasypeme hnojivo na povrch a dobře propláchneme na dno vodou.

Tento sytém pěstování rostlin je tedy vhodný nejen pro velké hotely a banky, ale určitě ho ocení i velmi zaměstnaní a často cestující lidé, kteří mohou na delší dobu opustit svůj byt, aniž by se museli obávat, v jakém stavu naleznou svoje květiny.

15.2.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist