Senzační bělené podlahy se hodí téměř do všech interiérů

Bělené dřevěné podlahy, stejně jako stěny, jsou úžasné pro vytvoření příjemné atmosféry. Připomenou vám pláž, na které jste trávili letní dovolenou anebo chalupu v tichém a klidném prostředí, čili tak trochu i ošumělý shabby-chic styl, nebo styl rustikální. Rozhodně by byla škoda alespoň v jedné z vašich místností nevyzkoušet tento druh podlahy. Navíc je třeba zmínit, že se tyto podlahy dají velmi snadno renovovat.

130443-1100x618.jpg Celá galerie 44 Zdroj: archiv redakce

Současné trendy

Současné trendy velí: bílá nejen na stěnách nebo stropech, ale i na podlaze. Možná vám taková barva přijde nepřiměřená nebo nepraktická pro podlahové krytiny, ale pokud nahlédnete do naší fotogalerie, jistě se sami přesvědčíte o tom, že bílá nebo bělená podlaha dokáže kouzelně oživit a prosvětlit každou místnost, kde je položena. Je téměř neodmyslitelně spojena se skandinávským typem bydlení, které svým způsobem určuje trendy i celosvětového bydlení.

Proč se bělení dřeva provádí

Účelem bělení je zesvětlení povrchu dřeva anebo zvýraznění jeho světlého odstínu. Nejčastěji se provádí na dubovém, bukovém, jasanovém a javorovém dřevě, aby se tak odstranily nežádoucí lokální barevné změny, nebo aby se dřevo barevně sjednotilo. Při kombinaci bělených a nebělených dílů se dá dosáhnout velmi výrazného a zajímavého barevného kontrastu.

Jak se bělení provádí

Pokud jste se pro bělení svépomocí rozhodli, připravte si peroxid vodíku a hydrogenuhličitan amonný a houbu. Práci je nutné provádět v ochranných pomůckách a na dobře větraném místě. Peroxid vodíku 30 -35 % se smíchá s hydrogenuhličitanem amonným v poměru 10 : 0,5 – 10 : 1. Na plochu dřevěných desek se nanáší pomocí houby, a to v rovnoměrné vrstvě. Ošetřené dílce se v provozovnách běžně vkládají do vozíků. Při aplikaci se směs chemikálií nesmí dostat do kontaktu s kovovým materiálem jakéhokoliv typu. Následně na běleném dřevě dojde k barevným změnám. Ty jsou výsledkem vyplavování látek zabarvujících dřevo a také výsledkem destrukce. Při těchto fyzikálně-chemických procesech dochází k ukládání dispergovaných pigmentovaných částic přímo do dřevních vláken, kde vyvolají změnu barvy, aniž by jakkoli podstatně zakryly strukturu dřeva.

Čím bělení nahradit

S úspěchem můžete bělenou dřevěnou podlahu nahradit nejrůznějšími druhy podlah například vinylových, které jsou vyráběny s povrchem imitujícím právě bělenou dřevěnou podlahu. Jako příklad můžeme uvést firmu Quick-Step, která na náš trh dodává plovoucí laminátové podlahy bělené v provedení bělený dub, které jsou kombinací mezihry mezi barvou a stylem a přírodním vzhledem i charakterem podlah.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com

2.10.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist