Sendvičové dřevostavby jsou výhodné

Dřevo používá lidstvo k výstavbě svých obydlí odedávna. Sendvičové dřevostavby jsou vlastně takovou jejich nejmodernější obměnou. Dřevo jako stavební materiál se vždy těšilo velké oblibě, zvláště pro své ekologické hledisko a pro obnovitelnost materiálu a s tím související příznivý vliv na životní prostředí. Těmito hledisky se dřevo jako stavební materiál zařadilo mezi nejvýznamnější stavební materiály 21. století.

121239-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Sendvičovou dřevostavbu s největší pravděpodobností od klasického zděného domu ani nerozeznáte. Což se může jevit také jako výhoda. Je to plnohodnotný dům, jako každý jiný. Z různých hledisek spíše dům nadstandardní. Konstrukci dřevostaveb tvoří rámová, tedy sendvičová konstrukce.

Podle využití budovy se navrhují různé skladby stěn, stropů a střech. Základním výrobním principem je prefabrikace, což znamená jisté zvýhodnění z hlediska pořizovací ceny stavebního materiálu. Díky konstrukci dílců ve výrobních halách a za pomoci speciálních zdvihacích a přepravních prostředků, je dnes možné vyrábět dílce větších rozměrů, než tomu bylo v minulosti.

V současné době, kdy je kladen důraz na rychlost provedení stavby, je sendvičová konstrukce dřevostaveb výhodná právě z tohoto hlediska. Montáž takovýchto staveb probíhá ve velmi krátkém čase, co se rodinných domůtýká, v průběhu jednoho až dvou dnů.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Hlavní kritérium, které uživatel u stavby domu posuzuje, je jeho trvanlivost. A tu mají sendvičové dřevostavby opravdu vynikající, pohybuje se mezi 150 až 200 lety. Samozřejmě, že trvanlivost dřevostavby je závislá na dobrém konstrukčním řešení, vynikajícím provedení stavby, ale i na její údržbě.  Vhodně provedená impregnace udělá z dřevostavby místo k bydlení s dlouhou životností a minimální nutností údržby.

Takzvaný suchý způsob výstavby umožňuje provádět konstrukci dřevostaveb i za nepříznivých klimatických podmínek, čili i v zimě a za nízkých teplot. Odpadá zde nutnost vymrznutí stavby a čekání na to, až si stavba takzvaně „sedne“.

Tepelně-izolační vlastnosti dřeva jako stavebního materiálu jsou vynikající. Dřevěný dům se snadno vytopí a navíc vzhledem ke schopnosti dřeva akumulovat teplo, je v případě dřevostaveb teplo opětovně odevzdáno do interiéru. Touto schopností vynikají právě sendvičové dřevostavby. Právě proto, že dokážou dlouho teplo udržet, snižují tak náklady na vytápění. V případě správného zateplení dřevostavby je její tepelný odpor srovnatelný s tepelným odporem, který by vykazoval zděný dům o tloušťce stěn větší než 3 metry. Tento konstrukční systém se ukazuje být velmi přizpůsobivý, hospodárný a charakterizuje ho jednoduchost konstrukce.

Významnou roli v součtu výhod sendvičových dřevostaveb hraje vysoká variabilita jejich konstrukčního systému. Umožňuje totiž nejrůznější dispoziční řešení, a to i s ohledem na pozdější možnost případné reorganizace v případě nenosných příček.

Nezanedbatelnou výhodu mají sendvičové dřevostavby nejen z hlediska tepelné, ale i zvukové izolace. Obvodové stěny, vyplněné silnou vrstvou izolace včetně parozábrany, jsou stejně tak dobrým tepelným, jako i zvukovým izolantem.

Recyklovatelnost materiálů použitých při konstrukci dřevostaveb zajišťuje minimální zatížení životního prostředí.

Dalšímu méně obvyklému typu rodinných domů se věnujeme v našem článku: „Hobití domy nejen pro fanoušky filmu“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: woodbusinessportal.com, homearchitects.com, archnewhome.com, onarchitecturesite.com, homesplas.com,viahouse.com, zeospot.com, img.archiexpo.com

19.2.2013 12:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist