Sedlák si postavil stodolu, aby v ní bydlel

V Chlumci nad Cidlinou vyrostl netypický rodinný dům, který neodbytně připomíná stodolu. Za výslednou podobu může tak trochu i jméno majitele, který se jmenuje Lubor Sedlák, historie města a také prostředí v blízkosti barokního zámku a malebné stromové aleje.

foto_rodinny-dum-v-chlumci_1-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Archiv Rockwool

Autorem originální svébytné stavby je Ing. arch. Zdeněk Balík ze ZETTE ateliér. Záměrem bylo vytvořit dům, který nebude narušovat okolí stavby a bude vyhovovat potřebám rodiny majitele.

Dům, který stojí na pozemku o rozloze 1317 m2, dokázal ve své výjimečnosti skloubit nejen moderní prvky, ale i tradici a historii. Projekt vychází z tradičních hodnot české architektury s ohledem na okolí pozemku.

Sedláci od Chlumce

Chlumec nad Cidlinou je menší město s velmi bohatou historií. Do dějin vstoupilo selským povstáním na konci 18. století, z něhož nám dodnes zbylo pořekadlo „dopadli, jak sedláci u Chlumce“.

„Investor rodinného domu se jmenuje Sedlák a já jsem od začátku pracoval s propojením tématu rodinného domu a motivu typického selského stavení, statku pro sedláka a historickým odkazem města ovanutého selskými bouřemi,“ přibližuje nosnou myšlenku projektu architekt Zdeněk Balík. Příběh táhnoucí se hluboko do minulosti se tak po 200 letech opět vylupuje na světlo a ovlivňuje moderní architekturu 21. století.

Dům pana Sedláka vznikl na vyvýšenině naproti zámku Karlova Koruna vystavěného v letech 1721 až 1723. K jehož stavbě přizval hrabě František Ferdinand Kinský vynikající umělce své doby, českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela a pražského stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Vznikl tak půvabný barokní skvost s centrální kompozicí a ideálním umístěním do krajiny a stal se hlavním motivem výhledu z obývacího pokoje a zrcadlí se i ve finálním návrhu domu. Svým způsobem je dům parafrází na protější zámek, korunou i rozkvetlým květem s důrazem na zachování rázu selského stavení.

Stavba s respektem

Velkorysá stavba má obytnou podlahovou plochu 171 m² s vnitřní dispozicí 5+kk. Jak tomu bylo v původních selských staveních, i zde se stala centrální částí domu kuchyně, v tomto případě kruhového tvaru, která rozděluje dům na část veřejnou a soukromou. „Stavba je navržena do konkrétního místa a především naší rodině na míru,“ uvádí majitel domu Lubor Sedlák a dodává: „Dům je unikátní jako celek. Pro mě má velkou hodnotu respektování místa a naší rodiny, a to zvenku i zevnitř stavby.“

Už na první pohled zaujme netradičně pojatá konstrukce ve formě ocelového skeletu a střecha, která ač působí atypicky, splňuje všechna kritéria funkčnosti. Jedná se o kombinaci sedlových střech s jednoduchým systémem okapových svodů. „Střecha je pro mě součástí celkového pojetí domu a zaslouží si tak, jako jiné části domu, estetické pojetí. Navazuje na formu, hmotu, dokonale s ní splývá,“ vysvětluje záměrně zvolený tvar střechy Zdeněk Balík.

foto-rodinn-d-m-v-chlumci-4.jpg

Zdroj: archiv redakce

Stodola moderně a úsporně

K současným standardům moderních domů je i energetická úspornost a dobré využití energií. Ne jinak tomu bylo v případě Sedlákových. S architektem se sice dohodli na stavbě „bez schodů“, což s sebou nese zvětšení ochlazované plochy celého domu, ale to kompenzovali kvalitní a dostatečnou tepelně-izolační obálkou z kamenné vlny.

„Pro izolaci od společnosti Rockwool jsem se rozhodl z důvodu lepších tepelně-technických vlastností kamenné vlny, protože masivní zateplovací systém bude lépe odolávat teplotám v létě i v zimě. Pro fasádní systém jsem například použil 160mm desku Frontrock MAX E. Na vnitřní stěny a příčky 240mm desku Rockton,“ popisuje vybrané řešení Lubor Sedlák.

Díky tomu mohly být dům zařazen do kategorie A jako mimořádně úsporná budova. K tomu přispívá teplovzdušné vytápění a tepelná izolace z kamenné vlny, kterou Lubor Sedlák vyhrál v soutěži společnosti Rockwool o zateplení rodinného domu. Získal tak výhodné systémové řešení, které obsahuje kvalitní izolaci z kamenné minerální vlny, který tlumí hluk z venku, dlouhodobě drží tvar, zachovává prodyšnost stěn a přispívá k požární bezpečnosti staveb.

Foto: Archiv Rockwool

20.7.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist